12 bin kişilik Moria Kampında yangın çıktı

12 bin kişilik Moria Kampında yangın çıktı

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda göçmenlere ev sahipliği yapan Moria kampında yangın çıktı. Alınan bilgilere göre 12 bin kişinin yaşadığı kampta çıkan yangın üzerine kampın tamamen yanmış olduğu bildirildi.

Bilinmeyen Sebeple Yangın Çıktı

Yunanistan’a bağlı bulunan Midilli Adası’nda mültecilerin yaşadığı Moria kampında, gece yarısından sonra yangın başladı. Çıkan yangın sonucunda ise 12 bin mülteciye ev sahipliği yapan kampın tamamen yandığı ve kullanılamaz hale geldiği bildirildi. Midilli adasındaki Moria mülteci kampında 35 kişinin koronavirüse yakalanması üzerine, kampın tamamının karantinaya alınacağı söylentisinin yayılması üzerine mülteciler olay çıkardılar ve yangının da bu olaylar sonucunda çıktığı tahmin ediliyor.

Bir itfaiye yetkilisine göre ise göçmenlerin güvenli bir yere götürüldükleri açıklandı. Özellikle Moria kampı, kötü yaşam koşulları nedeniyle basın ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sıklıkla eleştirilere maruz kalıyordu.

3 Bin Kapasiteli Kamp

Midilli Adası’nda bulunan Moria kampının kapasitesi 3 bin kişilik. Ancak kampta neredeyse tüm insan hakları ihlalleri yaşanarak kampta bir dönem 25 bin kişi bulunuyordu. Daha sonra uluslararası basın tarafından bu durumun gündeme getirilmesi ile sayı azaltılmış ve 12 bine düşürülmüştü. Kampta kalanların önemli bir bölümünü kadınlar ve çocuklar oluşturuyordu. Özellikle kamptaki aşırı yoğunluk sebebiyle, çoğu mülteci kamp dışındaki arazide ya da yazlık çadırlarda uyuyordu. Aşırı kalabalık ve hijyenik olmadığı gerekçesiyle, yetkililer uzun zamandır özellikle koronavirüs salgını nedeniyle uyarılarda bulunuyordu. Yakın zamanda dünya basınında kamp ile ilgili haberler yapılmış ve mültecilerin zor yaşam koşullarına dikkat çekilmişti. Ayrıca, kampta en temel barınma ihtiyaçlarının bile sağlanmadığı, yemek konusunda da büyük sorunların yaşandığına da sıklıkla vurgu yapılıyor. Kampta çoğunluğu Suriye’den gelenler olmak üzere Afrika ve çeşitli Asya ülkelerinden mülteciler bulunuyordu.