5,9 milyar doz aşının yarısı AB ülkeleri tarafından rezerve edildi

5,9 milyar doz aşının yarısı AB ülkeleri tarafından rezerve edildi

İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam’ın yaptığı bir araştırmaya göre dünya nüfusunun sadece yüzde 13’ünü oluşturan birkaç varlıklı ülke tarafından koronavirüs aşılarından yarısından fazlasının rezerve edildiği açıklandı.

En Büyük Pay Avrupa Ülkelerinde
İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam önemli bir araştırma yayınladı. Koronavirüs salgını devam ederken, herkes aşının ne zaman ve hangi koşullarda geleceğini merak ediyor. Oxfam’ın yaptığı araştırmada ise olası bir virüs aşısının temin edilmesi için ciddi sıkıntılar yaşanacak. Dünya nüfusunun sadece yüzde 13’ünü oluşturan varlıklı ülkeler tarafından virüs aşılarının yarısı rezerve edilmiş durumda.

 

Halihazırda virüse karşı mücadele kapsamında en etkili aşılar arasında yer alan beş aşı adayının üreticileri ile ön satış sözleşmelerinin imzalandığı vurgulandı. Oxfam tahminlerine göre ise söz konusu beş şirketin toplamda aşı üretim kapasiteleri 5,9 milyar dozu buluyor. Raporda ayrıca aşıların insanlara iki kez uygulanması gerektiğini, yaklaşık üç milyar insanın ilk aşamada ise bunlardan istifade edebileceği tahmini paylaşıldı.

 

Kendilerine Büyük Pay Ayrıldı
Raporda belirtilen sonuçlara göre aşıyı bulmaya en yakın olan Astrazeneca, Pfizer, Moderna, Gamaley/Sputnik ve Sinovac firmaları ile ülkeler 5,3 milyar doz aşının tedariki için ön sözleşme imzaladılar. Bu payın 2,7 milyarı ise AB ülkeleri başta olmak üzere ABD, İngiltere, Avustralya gibi ülkelere ait. Diğer kalan 2,6 milyar doz aşı ise Brezilya, Hindistan, Meksika ve Çin tarafından rezerve edildi.

 

Dolayısıyla aşının çıkması halinde ileriye dönük farklı tahminler de yapılıyor. İlk aşamada pek çok ülkenin salgın ile mücadele etmeye devam edeceği, aşının dünya geneline yayılması için ise gelişmiş ülkelerden daha sonra sıra geleceği söyleniyor. Öte yandan virüs aşılarının bulunması halinde karaborsaya düşerek çok yüksek fiyatlara da bulunmayan ülkelere satışının yapılacağı belirtiliyor.