ABD başkan adayları canlı yayında ikinci kez karşı karşıya geldi

ABD başkan adayları canlı yayında ikinci kez karşı karşıya geldi

Cumhuriyetçi Parti adayı ve halihazırda başkan olan Donald Trump ile Demokrat Parti adayı olan Joe Biden, ikinci kez canlı yayında karşı karşıya geldiler. Adaylar iç ve dış politikaya yönelik önemli açıklamalarda bulundular.

İkinci Kez Karşı Karşıya Geldiler

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimi için sayılı günler kalmışken, adaylar Trump ve Biden NBC sunucu yönetiminde Nashville kentindeki Belmont Üniversitesi’nde karşı karşıya geldiler. Özellikle koronavirüs ile mücadele başlığı ile başlayan tartışmada, Trump virüsün yakın zamanda yok olacağını ifade etti ve haftalar içinde virüs aşısının hazır olacağından bahsetti. Trump aynı zamanda koronavirüsün sadece ABD’nin değil, tüm dünyanın ortak bir sorunu olduğunu belirtti ve alınan önlemlerin yerinde olduğunu, ölüm oranlarının da düşük olduğunu savundu.

Joe Biden ise bu açıklamalara yönelik “220 bin Amerikalı bu hastalık yüzünden yaşamını kaybetti ve benim diyebileceğim başka bir şey bulunmuyor. Bu kadar ölümün sorumlusu olan birisi Amerikan başkanı olarak kalmamalı,” ifadelerini kullandı.

 

“Aşı Çıkacak”

Sunucunun aşıyla ilgili olarak haftalar içinde çıkıp çıkmayacağına yönelik sorusuna ise Trump, “buna garanti veremem ama yıl sonuna kadar aşı kesin çıkacak. Bu konuda bir iki firmanın şansı yüksek. Bu firmalar da Jonhson and Jonhson ve Moderna ve Pfizer,” olarak yanıt verdi.

Biden ise bu durumda paskalyaya kadar Trump’ın virüsü bitireceğine söz verdiğini anımsatarak “şu anda karanlık bir kışa gireceği ve Trump’ın hâlâ bir net planı bulunmuyor. Aşının gelecek yılın ortasına kadar hazır olmasına çok fazla bakılmıyor,” şeklinde konuştu. Adaylar virüs dışında aynı zamanda dış politika açısından da tartışma yaşadılar. Rusya ve İran’ın seçimlere müdahale etmesine yönelik iddialar üzerine Biden, “hangisi olduğu fark etmiyor, herhangi bir ülke Amerikan seçimlerine müdahale etmek isterse bunun bedelini öder,” dedi. Ayrıca Biden, Trump’ı Rusya ve İran konusunda da yeterince adım atmamak ile suçladı. Trump ise buna yanıt olarak “Joe, Rusya’dan 3,5 milyon dolar aldı, ben tek kuruş almadım” şeklinde yanıtladı.