ABD Başkanı Trump'ın 10 yıldır vergi ödemediği iddia edildi

ABD Başkanı Trump'ın 10 yıldır vergi ödemediği iddia edildi

Amerika Birleşik Devletleri Donald Trump’ın 2016 – 2017 yılları arasında sadece 750 dolar vergisi ödediği ve 10 yıl boyunca neredeyse hiç gelir vergisi ödemediği öne sürüldü.

10 Yıldır Vergi Ödemediği Öne Sürüldü
ABD’nin tirajı en yüksek gazetelerinden olan New York Times, ABD Başkanı Donald Trump hakkında önemli bir iddiada bulundu. Buna göre Trump’ın 10 yıl boyunca hiç vergi ödemediği ve sadee 2016 – 2017 yıllarında 750 dolar tutarında bir vergi ödediği aktarıldı.

 

New York Times gazetesi tarafından uzun süredir Donald Trump’a ait tartışma konusu olan vergi kayıtları ele geçirildi. Ele geçirilen kayıtlara göre Trump’ın ödemesi gereken milyonlarca dolar borcu bulunuyor. Ayrıca Trump’ın öne sürmesine göre şirketleri de yıllardır zarar ediyor. Başka bir deyişle ABD Başkanı Trump’ın şirketlerinin zararda gösterilerek 10 yıldır hiç vergi ödemediği iddia ediliyor. Mevcut ABD yasalarına göre şirketlerin zararı kârlarından çoksa vergi ödemek zorunda kalmıyorlar. Gazete ise Trump’ın şirketlerinin zarar etmediğini de ifade ediyor.

 

“Şirketleri Zararda Değil”
New York Times aynı zamanda Trump’un şirketlerini zararda göstererek vergi ödemeyişine atıfta bulunarak 2018 yılına kadar şirketlerinin televizyon, reklam ve diğer lisans anlaşmalarından sadece 427,4 milyon dolar elde ettiklerini açıkladı. Sadece 2016 – 2017 yıllarında 750 dolarlık vergi ödeyen Trump’ın buna göre ise ödemesi gereken milyonlarca dolar vergi borcu bulunuyor.

 

ABD Başkanı Trump ise ilgili habere tepki gösterdi. Trump haberi yalanlayarak “tamamen uydurma haber,” dedi. Ancak Trump ne kadar vergi ödediği yönündeki sorulara yanıt vermedi. Trump, vergi beyanlarının şu an denetimde olduklarını ve denetimlerin tamamlanmasından sonra vergi kayıtlarını kamuoyu ile paylaşacağını söyledi.