ABD Hastalık Kontrol Merkezi maskenin aşıdan daha etkili olduğunu söyledi

ABD Hastalık Kontrol Merkezi maskenin aşıdan daha etkili olduğunu söyledi

CDC direktörü Robert Redfield tarafından yapılan açıklamada, maskenin işe yaradığına dair ilişkin çok net bilimsel kanıtlar olduğunu, hatta yüz maskesinin koronavirüsten korunma aşamasında aşıdan daha garantili olduğu ifade edildi.

“Maske Daha Garantili”
ABD kongresinde gerçekleşen oturuma katılan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi direktörü Robert Redfield, koronavirüs salgınında son geldikleri noktayı kongre ile paylaştı. Salgının ABD boyunca hâlâ üst düzeyde etkisini sürdürdüğünü belirten Redfield, aşının bulunması halinde bile bir gecede virüsün ortadan yok olmayacağını söyledi. Bu yüzden alınan tedbirlerin gevşetilmeden devam etmesine vurgu yapan Redfield, yüz maskelerinin de son derece önemli olduğunu söyledi.

 

Konuyla ilgili olarak; “maskenin işe yaradığına dair yani etkin bir koruma sağladığına dair çok net bilimsel kanıtlarımız bulunuyor. Hatta şunu ifade edebilirim ki yüz maskesi koronavirüse karşı korunma aşamasında aşıdan çok daha garantili,” ifadelerini kullandı. Aşının herkeste aynı şekilde işe yararlık da gösteremeyeceğine dikkat çeken direktör, maskenin doğru kullanılmasıyla ise herkesin virüse karşı etkin bir şekilde koruma sağlayabileceğini belirti. Ayrıca direktör “yüz maskeleri şu an elimizdeki virüse karşı savunma amaçlı en güçlü kamu sağlığı aracı ve tüm Amerikalıların bu maskeleri kullanmalarını şiddetle tavsiye etmeye devam edeceğiz,” şeklinde konuştu.

 

Vaka Sayıları Artıyor
Öte yandan dünya genelinde koronavirüs vaka sayıları artış gösteriyor. Güney Amerika kıtasında en çok vakaya sahip olan Brezilya’dan yapılan açıklamada toplamda vaka sayısının 4 milyon 421 bin 686 kişiye ulaştığı açıklandı. Can kaybı ise ülkede 134 bin 174’e ulaştı. Ayrıca ABD’de de son rakamlar virüsün bulaşma oranında yüksek bir artış olduğunu gösteriyor. ABD ise bir taraftan virüs aşısı için çalışmaların önümüzdeki haftalarda bildireceğini açıklamıştı.