ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Ginsburg yaşamını yitirdi

ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Ginsburg yaşamını yitirdi

Hayatı filmlere konu olan ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı ve kamuoyu tarafından “Eşitlik Savaşçısı” olarak bilinen Ruth Ginsburg yaşamını yitirdi. 87 yaşında olan Ginsburg, kadın hakları ve sosyal adalet için ülkesinde verdiği mücadele ile tanınıyordu.

Sosyal Eşitliği Savunuyordu
Dönem Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton tarafından 1993’te yüksek mahkeme yargıcı olarak atanmasından sonra 27 yıl gibi bir süre ile görev yapan Ruth Bader Ginsgburg 87 yaşında yaşamını kaybetti.

 

Hukuk dünyasının en liberal seslerinden birisi olarak tanınan Ruth Ginsgburg’un ölüm nedeni ise pankreas kanseri olarak duyuruldu. Harvard ve Colombia hukuk fakültelerinden derecesi olan Ginsburg mezun olduktan sonra uzun bir süre iş aramak zorunda kalmış ve hiçbir firma tarafından işe alınmamıştı. Bunun üzerine ise kariyerine Rutgers Üniversitesi bünyesinde cinsiyet ayrımcılığı yasasına odaklanarak akademisyen olarak devam etme kararı almıştı.

Özellikle 1970’lerde yüksek mahkeme önünde cinsiyet ayrımcılığına karşı yaptığı mücadeleler ile kamuoyunun dikkatini çeken Ginsburg, önemli kadın hakları savunucuları arasında yerini aldı.

 

Özel Tören ile Defnedilecek
1996 yılında özellikle Virginia eyaletindeki cinsiyet ayrımcılığı davası ile adını duyuran Ginsgburg, bu davada tamamı erkek üyeden oluşan Virgina Askeri Enstitüsü’nün kadınlara izin vermesi gerektiğini belirtti. Zamanında bu olay kamuoyunu oldukça fazla meşgul etmiş ve kadın haklarının iyileştirmesine yönelik pek çok girişim Ginsgburg’un dikkat çektiği olaylar sonucunda gerçekleşmişti.

Ginsgburg’un yaşamını kaybetmesi üzerine özel cenaze töreni yapılacağı açıklandı. Ünlü ismin yaşamı da On the Basis of Sex isimli film ile beyazperdeye aktarılmış ve seyircilerden de büyük beğeni toplamıştı.

 

Diğer yandan yüksek mahkeme yargıçları ABD Başkanı tarafından belirlendiği için de Ginsburg’dan boşalan koltuğa Başkan Trump’ın yeni bir isim seçmesi gerekiyor. Ancak Trump’ın seçiminin çevresi tarafından seçimleri beklemesi gerekçesi ile ertelenmesi söz konusu.