ABD'de kutup girdabı etkisini gösterdi, kar yağdı

ABD'de kutup girdabı etkisini gösterdi, kar yağdı

ABD’nin Colorado ve Montana eyaletlerinde etkisini gösteren kutup girdabı nedeniyle ilginç bir hava olayı yaşandı. Girdabın etkisiyle birçok şehirde sıcaklık birden 30 – 33 derece düştü ve aniden kar yağışı başladı.

Aniden Kar Yağmaya Başladı

Kuzey yarım kürede yaz mevsimi ve sıcaklıkları etkili olduğu için ABD’de de halihazırda yaz mevsimi geçerlilik taşıyor. Ancak dün ülkede meydana gelen ilginç bir doğa olayı görenleri şaşkınlığa uğrattı. Ülkenin Montana ve Colorado eyaletlerinde görülen ilginç doğa olayı sıcaklıkların birden 30 ve 33 derece aralığında düşmesine neden oldu. Önceki gün eyaletlerde hava sıcaklığı 30 – 35 derece arasında seyrederken bölge halkı saatler içerisinde kış mevsimine geçiş yaptı.

Ülkede sıcaklık aniden 1 dereceye kadar düştü ve Denver ve Springs gibi şehirlerde kar yağışı görüldü. Aynı zamanda bu olaya tanıklık etmek isteyenler de ilgili bölgelere yoğun bir akın göstererek şehirlerdeki otellerin tam doluluk ile çalışmalarına neden oldular.

Sebebi Kuzey Girdabı

Bu ilginç duruma ise kuzey girdabı olarak bilinen soğuk hava dalgası neden oluyor. Kanada ve ABD’de yaygın olarak görülen bu olaya yani sıcaklığın aniden 30 derece düşebilmesine, kutup bölgelerinde bulunan soğuk hava akımının aniden aşağı kesimlere doğru hareket etmesi neden oluyor. Sözü geçen soğuk hava kütlesi yavaş bir şekilde kutup bölgesinin etrafında dönerken, alt enlemlerde bulunan havadan tamamen izole halde bulunmuyor. Sabit kuzey girdabının yakınında sıcak hava alanı göründüğünde ve atmosferde yükselmesine neden olduğunda, alttan gelen sıcak hava, yukarıda kalan havayı itiyor ve aşağıya doğru yayılmasına neden oluyor. Bu yüzden kutup girdabı birkaç günlük süreler ile yönünü kutuplardan ABD’ye kaydırarak ülkenin belirli bölgelerinde zaman zaman soğuk iklim özelliklerinin görülmesine neden oluyor.