ABD'de yeni vaka rekoru kırıldı, uzmanlar felakete karşı uyardı

ABD'de yeni vaka rekoru kırıldı, uzmanlar felakete karşı uyardı

Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüs salgınında yeni vaka rekoru kırılduı. Virüsün en ağır şekilde etkilediği ülkelerden olan ABD’de kırılan yeni vaka rekoru ile uzmanlar uyarı yaptı.

Vaka Sayısı Rekor Kurdu

Koronavirüs tüm hızıyla dünya genelinde etkisini sürdürürken, virüsün en sert koşullarda yaşandığı Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir vaka rekoru gerçekleşti. En çok vaka ve ölü sayısına ulaşarak salgının dünyada merkez üssü haline gelen ülkede, rekor seviyeler görülüyor. Verilere göre ABD’de salgın başından şimdiye değin en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Son 24 saat kapsamında 84 bin 218 kişiye virüs tanısı koyuldu. Daha önceki rekor ise 77 bin 299 ile 16 Temmuz’da görülmüştü. Yeni rekor ile birlikte ülkedeki toplam vaka sayısı 8 milyon 493 bin 669’a ulaşırken, toplam ölü sayısı ise 223 bin 995’e ulaşmış oldu.

Aynı zamanda ülkede genel vaka sayılarında rekorun yanında 16 eyalette de en yüksek günlük vaka rekorunun kırılmış olduğu ifade edildi. Bu eyaletler arasında ise özellikle ABD’de 3 Kasım’da yapılacak seçimlerde kritik noktalar arasında yer alan Ohio, Michigan, North Carolina, Pennsylvania ve Wisconsin gibi eyaletler yer alıyor.

 

Uzmanlar Uyardı

Diğer yandan ABD Washington Üniversitesi’nde görev yapan uzmanlar uyarı niteliğinde önemli bir çalışma yaptılar. Yapılan çalışma kapsamında ülke genelinde maske kullanımındaki dikkatsizlik ve düzensizlik devam ettiği takdirde, işyeri, restoran ve okulların da faaliyette olmaları halinde ve mevcut uygulamaların da sürmesi devam ederse, ölü sayısı Şubat 2021 sonunda 511 bin 373’e ulaşabilecek.

Uzmanların açıklamasında nüfusun yüzde 95’inin maske takmaya özen ve dikkat göstermesi halinde ise aynı dönemde 130 bin kişinin yaşamının kurtulabileceğinin altı çizildi. Bu oran yüzde 85 olduğunda ise 85 bin kişi virüsten kurtulmuş olacak. Araştırma ekibinde yer alan Dr. Christopher Murray konuyla ilgili olarak “çok kritik bir sonbahar – kış dönemine yaklaşıyoruz. Rakamlar artar ve işler böyle giderse günlük ölüm oranlarında çok yüksek seviyeleri görürüz,” dedi.