ABD'yi sarsan sansür Biden aleyhine haberlerine sansür

ABD'yi sarsan sansür Biden aleyhine haberlerine sansür

ABD’nin çok satan ve Trump’a yakınlığı ile bilinen New York Post, Demokratların adayı olan Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden’un yazışmalarını ve bazı soruşturmalara müdahil olmaya çalıştığını açığa çıkardı.

Biden’ın Oğlunun Yazışmaları Ortaya Çıktı

ABD’de sağ merkezde yer alan ve Trump’ı destekleyen New York Post gazetesi seçimler ile ilgili önemli bir gelişmeyi açığa çıkardı. Gazetede yayınlanan Joe Biden ile kapsamlı haberde, Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın 2015 yılında Ukraynalı enerji firması Burisma’da görev aldığı anlaşıldı. Şirket ile Biden arasında yazışmalarda ise Biden’ın şirketin ortağı olduğu ve aylık da 50 bin dolar maaş aldığı ifade edildi.

İlk kez kamuoyu ile paylaşılan yazışmalar kapsamında, o dönemde başkan yardımcısı olan Joe Biden’ın Ukrayna’daki soruşturmaları yürüten başsavcıyı da kovmaları için Ukrayna hükümetine baskı yaptığı anlaşıldı. İlgili yazışmalarda aynı zamanda Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ve dönem başbakanı Yatsenyuk’a da başsavcının görevden alınması için baskı yapıldığı ifade edildi.

 

Facebook ve Twitter’dan Yasaklama

Gazetenin bu haberlerine yönelik ise Twitter ve Facebook’tan kısıtlama getirildi. Son dönemde özellikle sahte haberlerin yayılmasını önlemek için Facebook ve Twitter’ın bu türden haberlere kısıtlamalar getiriyorlar. Twitter ise sansür ve yasaklama politikası kapsamında Facebook’a kıyasla çok daha sert bir yasak getirdi. Haberle ilgili olan görsel ya da yazılar Twitter’da yer almıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Twitter ise “şirketimiz, bir hacklenme yüzünden sızan şahsi bilgilerin paylaşılmasına karşıdır,” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Beyaz Saray sözcüsü McEnay’i de haberi paylaşmak istersen Twitter hesabının kilitlendiğini ve hesabına erişim sağlayamadığını ifade etti. Biden cephesinden ise konuyla ilgili olarak henüz bir açıklama gelmedi.