Afganistan'da Cumhurbaşkanı Yardımcısına bombalı saldırı: 10 ölü

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Yardımcısına bombalı saldırı: 10 ölü

Afganistan’da meydana gelen bombalı saldırıda 10 kişi yaşamını kaybetti. Bugün erken saatlerde Afganistan Cumhurbaşkanı yardımcısı Amrullah Saleh’in konvoyuna başkent Kabil’de düzenlenen bombalı saldırı sonucunda 10 kişi yaşamını kaybederken, 16 kişi de yaralandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısına Bombalı Saldırı

Bugün erken saatlerde Afganistan’ın başkenti Kabil’de meydana gelen bombalı saldırıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Amrullah Saleh hedef alındı. Saleh’in konvoyuna yapılan saldırıda İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tarık Arian tarafından yapılan açıklamada 10 kişinin öldüğü ve 16 kişinin de yaralandığı ifade edildi. Ayrıca Saleh’in ofisinden yapılan açıklama kapsamında da “asıl hedef Saleh’di. Ancak Saleh saldıran sağ kurtuldu, bazı personel ve korumalar ise yaralandı,” ifadelerine yer verildi.

Saleh’in Halkla İlişkiler Müdürü Rezwan Murad tarafından yapılan açıklamada, Saleh’in konvoyunda korumalar da dahil edilerek 3 kişinin yaralandığı, ölenlerin ve diğer 13 yaralının ise çevrede bulunanlar olduğu ifade edildi. Saleh’in ayrıca saldırı esnasında oğlu da yanında bulunuyordu. Oğlu Ebad Saleh’in yaptığı açıklamada ise “sizi temin ediyorum o iyi ve herkes iyi, bizden henüz kayıp yok,” ifadeleri kullanıldı.

Afganistan’da Saldırılar Artıyor

Saleh’in konvoyuna yapılan saldırının yanında ülkede son birkaç ay içinde yapılan saldırılar toplamda 9’a ulaştı. Buna göre Afganistan’da son dönemlerde yapılan bombalı saldırıların sayısında artış görülürken, sivil can kayıplarında ve yaralılarda da artış görülüyor. İki gün önce Nangarbar vilayetine Taliban militanları tarafından havan mermisi atılmış, atılan hava mermisinin bir eve isabet etmesi sonucunda evde bulunan 6 sivil yaşamını kaybetti. Saldırıda yaşamını kaybeden 6 sivilin dördünün çocuk olduğu da açıklandı.

Afganistan’da son yıllarda Taliban güçlerinin özellikle yönetimi ele geçirmek için saldırılarını arttırdığı görülüyor. Taliban’dan yapılan açıklamalar ise yönetimi ele geçirinceye kadar saldırıların durmayacağı yönünde.