Almanya'da hükümetin salgın yüzünden yeni kararlar alması bekleniyor

Almanya'da hükümetin salgın yüzünden yeni kararlar alması bekleniyor

Tüm dünyada olduğu gibi son zamanlarda Almanya’da da koronavirüs vakalarında önemli artışlar söz konusu. Bu bakımdan salgın vakalarında artış nedeniyle hükümetin yeni kararlar alması bekleniyor.

Almanya’da Vaka Sayıları Artıyor

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya’da son zamanlarda koronavirüs vakalarının artması nedeniyle Başbakan Angela Merkel ve eyalet başkanları Çarşamba günü bir toplantı düzenleyecekler. Normal takvimde Cuma günü yapılması beklenen toplantı, vaka sayılarında artış yaşanması üzerine daha erken bir tarihe çekildi. Bu kapsamda Almanya’da alınacak önlemler ve önlemlerin niteliği de merak ediliyor. Bu kapsamda yapılan bir kamuoyu anketi katılımcıların büyük bir bölümünün kapanma olacağı konusunda fikir yürütüyorlar.

Salgının başladığı günden itibaren Almanya’da şimdiye değin tam karantina önlemleri alınmadı. Fakat ilkbahar aylarında okullar, ana okulları, üniversiteler, mağazalar ve restoranlar kapatılmış, etkinlikler de iptal edilmiş ve aynı aileden olmayan bireylerin de dışarıda ya da evlerde bir araya gelmesi bir süre boyunca önlenmişti. Bu sefer de yine buna yönelik önlemlerin alınması bekleniyor.

 

Almanlar Etkili Önlem Bekliyorlar

Alman haber ajansı YouGov’a yaptırılan anket sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 63 gibi önemli bir oranı vaka artışları üzerine hükümet ve eyaletlerin benzeri bir karar alacaklarını düşünüyorlar. Böyle bir karar alınmayacağını düşünenlerin ise oranı yüzde 23 oranındayken, fikir beyan etmeyenler ise yüzde 13 oranında oldu.

ARD’nin Almanya’nın Trendi isimli anketine katılmış olanlar için de her iki kişiden birisi, virüsün yayılmasını önlemeye yönelik alınmış olan önlemleri orantılı buluyor. Katılımcıların yüzde 51 oranı ise bu yönde görüş bildirdiler. Bu oran bir önceki ay yapılmış olan anket sonuçlarına göre ise yüzde 8 daha az bir oran teşkil ediyor.

Ankete katılmış olanların yüzde 32’lik kesimi ise yürürlükte olan önlemlerin yeterli olmadıklarını ve yüzde 15’i ise fazla olduğunu beyan ettiler. Ünlü Alman gazetesi Bild gazetesine göre ise Merkel, kısmi bir kapanmaya sıcak bakıyor. Enfeksiyon sayılarının çok yüksek olduğu kentlerin ve bölgelerin dışında okul ve anaokulları kapatılmadan önlemlerin sıkılaştırılması tahmin ediliyor.