Angela Merkel; "Bizi çok zor aylar bekliyor"

Angela Merkel; "Bizi çok zor aylar bekliyor"

Almanya başbakanı olan Angela Merkel, son zamanlarda yükselen koronavirüs salgınına karşı uyarıda bulundu ve “bizi çok zor aylar bekliyor,” uyarısında bulundu. En son Almanya’da toplam koronavirüs vakası 437 bine yükseldi. “Bizleri Çok Zor Aylar Bekliyor”

Tüm dünyayı etkisi altında tutan koronavirüs salgınına yönelik Almanya başbakanı Angela Merkel’den önemli açıklamalar geldi. Merkel, koronavirüs salgını nedeniyle yapmış olduğu uyarıları hafta sonu da yineledi. Ünlü Alman gazetesi Bild’de yer alan açıklamalara göre Merkel, Pazar günü partisi Hıristiyan Demokrat Birlik’in eyalet meclis grup başkanları ile görüşme yaptı. Görüşmede ana gündem konusu koronavirüs salgını olurken, Merkel’lin toplantıda “bizi zor, çok zor aylar bekliyor,” dediği kaydedildi.

İlgili habere göre Merkel, gelecek aylar için koronavirüs vakalarının artacağını bekliyor ve dışarıda da bu yüzden büyük çapta etkinliklerin düzenlenmesinin mümkün olmayacağını tahmin ediyor. Başbakan Merkel’in bugün de korona kabinesinde eyaletlerdeki yetkili bakanlar ile görüşmeler yapması bekleniyor.

“Temasları Azaltmalıyız”

Yaptığı toplantıda koronavirüs salgınına yönelik önemli açıklamalar yapan Merkel, şu açıklamalarda bulundu: “Şu an için yapmamız gereken şey, temasları olabildiğince azaltmak ve çok daha az insan ile bir araya gelmek.” Ayrıca Merkel, her cumartesi günü yayınlamış olduğu videolarda da Alman yurttaşlarına seslenerek uyarılarda bulunuyor. Son yayınladığı uyarı videosunda Merkel “Görece daha rahat geçen yaz bitti, şimdi ise zor aylarla karşı karşıyayız,” diyerek bir süre boyunca yurttaşlardan, aileleri dışındaki kimseler ile temaslarını önemli ölçüde azaltmaları gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan Almanya’da koronavirüs vakalarında son zamanlarda yükseliş söz konusu. Yetkili sağlık kuruluşu olan Robert-Koch Enstitüsü'nün açıkladığı verilere göre, Almanya’da son 24 saat içinde koronavirüs vakaları arttı. Buna göre 8 bin 685 yeni koronavirüs vakası kayda geçerken, bir taraftan bu artışta geçen hafta sonu daha az test yapılmış olması ve veri aktarımda yaşanan gecikmelerin de etkili olabileceği söz konusu ediliyor. Son dahil edilen vakalar ile birlikte ise Almanya’da toplam koronavirüs vaka sayısı 437 bin 866’ya yükseldi. Virüse bağlı olarak ölü sayısı ise 10 bin 56’ya yükseldi.