Azerbaycan ordusu 400 Ermeni askerinin bulunduğu taburu vurdu

Azerbaycan ordusu 400 Ermeni askerinin bulunduğu taburu vurdu

Dağlık Karabağ savaşının 25’inci günü geride kalırken, Azerbaycan ordusu yaklaşık 400 Ermeni askerinin bulunduğu 556’ncı alay taburunu vurdu. Alay taburunun tamamına yakını büyük zayiat verirken Azerbaycan güçleri 18 köyü de ele geçirdiklerini belirtti.

Alay Taburu Vuruldu

Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam etmekte olan çatışmalarda 25’inci güne girildi. Azerbaycan ve Ermenistan ordusu arasında Karabağ bölgesi için yapılan savaşta büyük kayıplar verilmeye devam ediyor. Azeri ordularının son günlerde başlattıkları taarruz ile birlikte Ermeni birlikleri zor anlar yaşıyor. Saldırı kapsamında Ermenistan güçlerine bağlı bulunan Gubadlı mevkiinde bulunan birlikler top atışıyla vuruldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise Zangilan şehri ve bölgeye bağlı olan 6 köy ile Fuzuli, Cebrayil ve Hocavend bölgelerine dahil olan 18 köyün de ele geçirildiğini belirtti.

Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Ermenistan’a ait olan ve tahminen 400 askerin bulunduğu 556’ncı alay taburunun da vurulduğu ve tamamına yakınının büyük zayiat verdiği kaydedildi. Azerbaycan ordusu, Ermenistan kontrolünde bulunan Gubaldı mevkiine yönelik birlikleri top atışıyla vurdu ve vurma görüntüleri de Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Ermenistan Ordusu Geri Çekildi

Ermenistan ordusu dün sabah saatlerinde Terter şehri ve çevre bölgelerinde saldırı düzenledi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Azerbaycan ordusunun Ermenistan mevzilerine göre gece ve gündüz topçu ateşi başlattığı kaydedildi. Yapılan topçu görüntüleri de yine bakanlık internet sitesinden paylaşıldı.

Son duruma göre Azerbaycan, Ermenistan kontrolünde bulunan Cebrayıl Rayonu’daki Çereken köyünü de ele geçirmiş oldu. Yeni ele geçirilen Çereken köyüne ait yeni görüntüler ise yine bakanlık tarafından yayınlandı.

Konuyla ilgili olarak önemli bir gelişme de yaşandı. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken dışişleri bakanları üçüncü kez Moskova’da görüşmelerde bulunmak üzere bir araya geldiler. Üçüncü kes Rusya’nın çağrısı ile toplanan taraflar ateşkes görüşmelerinde bulunmaları bekleniyor. Bu sayede 25 gündür devam etmekte olan savaşın da sonlanması bekleniyor. Daha önce iki kez ateşkes kararı alınmış ve ateşkes daha ilk saatlerde bozulmuş ve saldırılar başlatılmıştı. Konuyla ilgili resmi açıklama ise henüz gelmedi.