Azerbaycan ordusu Ermenistan'a ait 1 tank ve 10 askeri vurdu

Azerbaycan ordusu Ermenistan'a ait 1 tank ve 10 askeri vurdu

Azerbaycan ve Ermenistan arasında süren sıcak çatışma tüm şiddeti ile devam ediyor. Konuyla ilgili olarak en son Azerbaycan tarafından Ermenistan’a ait 1 tankın imha edildiği ve 10 askerin de öldürüldüğü açıklandı.

Şiddetli Çatışmalar Devam Ediyor
Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor. Azerbaycan Askeri Kuvvetleri’nin çatışmaların devam etmekte olduğu temas hattında Ermenistan noktalarına başlatmış olduğu karşı saldırıda şiddet artıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 28 – 29 Eylül gecesinde, tüm cephe hattı boyunca şiddetli çatışmaların sürdüğü belirtildi.

 

Yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun Fuzlui – Cebrayil ve Ağdara – Terter bölgelerinde kaybettiği mevzileri geri almak için defalarca karşı saldırıda bulunduğu ancak tüm girişimlerin Azerbaycan ordusu tarafından önlendiği ve Ermeni birliklerinin geri püskürtüldüğü ifade edildi. Ayrıca açıklamada, gece boyunca Magadiz’den Ağdara yönünde hareket etmiş olan Ermeni ordusuna ait zırhlı araçlardan oluşmuş konvoy ve onlara destek vermiş olan bir topçu bataryası, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar ve bölgede bulunan Azerbaycan askerleri ile imha edildiği de vurgulandı. Bunun yanında açıklamada sabah saatlerinde cephenin Fuzuli – Cebrayil yönünde hareket etmekte olan bir tankın, bir aracın ve 10 Ermeni askerinin Azerbaycan ordusuna ait olan topçu birlikleri tarafından vurulduğu da belirtildi.

 

“Ermeniler Geri Çekiliyor”
Öte yandan şiddetli çatışmaların devam ettiği bölgeye dair önemli değişiklikler görülüyor. Yetkililere göre Ermeni birlikleri ağır kayıplar veriyor ve geri çekilmek zorunda kalıyorlar. Çatışmaların nasıl ve hangi koşullar ile sonuçlanacağına dair ise henüz net bir durum söz konusu değil. İki tarafın da söz konusu bölge için mücadelesini sürdüreceği ve çatışmaların bir süre daha süreceği tahmin ediliyor. Azerbaycan, dün cumhurbaşkanı kararı ile kısmi seferberlik ilan etmişti.