Azerbaycan ordusu sınır hattından ilk kare geldi

Azerbaycan ordusu sınır hattından ilk kare geldi

Azerbaycan ve Ermenistan sınır hattında gerilim ve çatışmalar devam ediyor. Cephe hattında operasyonu komuta eden Azeri komutanların harekatı yönelttikleri karargahtan da ilk kare objektiflere yansıdı.

“Mücadele Kararlıkla Sürüyor”
Ermenistan ordusu tarafından dün erken saatlerde Azerbaycan topraklarına yönelik başlatılan saldırılara hemen karşılık veren Azerbaycan ordusu, bu bakımdan önemli ilerleme kaydetti. Azerbaycan ordusu süren mücadele kapsamında, sınır hattında bulunan harekat merkezinden görüntüleri de yayınlandı. Görüntülere göre Azeri komutanlar operasyonların sürdürülmesi için mücadele veriyorlar. Cephe hattında operasyonu yöneten Azerbaycan Ordusu’nda görevli olan Tümgeneral Mayıs Barkhudarov, yapmış olduğu açıklama ile “ordumuz, topraklarımızı işgalden kurtarma görevini yüksek mücadele kararlılığı ve aynı zamanda cesareti ile sürdürmektedir,” şeklinde konuştu. Ayrıca Tümgeneral Barkhudarov, yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere de yer verdi: “Düşmanın saldırısını engellemeye yönelik karşı saldırı operasyonları başarılı bir şekilde devam etmektedir. Yoğun savaşlar sürüyor. Ordumuz, topraklarımızı işgalden kurtartma misyonunu yüksek mücadele kararlılığı ile devam ettiriyor. Komuta etmekte olduğum birimin personeli düşmanı tamamen yok etmek ve kazanabilmek için son kan damlasına kadar savaşını sürdürecektir.”

Azerbaycan’da Seferberlik İlan Edildi
Diğer yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de ülkede kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik kararnameyi imzaladı. İmzalanan karara göre Azerbaycan Seferberlik ve Askerlik Devlet Hizmeti tarafından ilgili tedbirler hayata geçirilecek. Hayata geçirilecek tedbirler kapsamında askeri görevli bulunan vatandaşların seferberlik kapsamında askere alınmaları ve askeri nakliye konularıyla ilgili içerik yer alıyor. Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararı imzalamasından sonra karar ile ilgili tüm detayların ve konuların açıklık kazanması için Bakanlar Kurulu’na gönderildi. Kısmi seferberlik kapsamında askere alınacaklar için öncelikle yaş sınırı ve askerlik durumu yapma durumları göz önünde tutularak askere alma işlemleri yapılacak.