Bakü ve Erivan Moskova'ya Gidecek

Bakü ve Erivan Moskova'ya Gidecek

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ bölgesini işgali üzerine Azerbaycan ile arasında başlayan gerilimle yeni gelişmeler ortaya çıktı.

Ateşkes Çağrısı Yenilendi

Ermenistan'ın işgal ettiği Dağlık Karabağ bölgesinden Azerbaycan'a saldırması ile başlayan gerilime Rusya müdahale etmeye başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları'nı Moskova'ya davet etti. Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Putin, ölen askerler ve esirlerle ilgili toplantı yapmak için tarafları Moskova'da yapılacak toplantıya davet etti.

Azerbaycan ve Ermenistan gerilimine müdahale etmek isteyen Rusya daha öncede bölgeye barış gücü göndermek istemiş, ateşkes çağrısı yapmıştı. Rusya yaptığı açıklamada Rus barış gücünün ancak tarafların isteği doğrultusunda gidebileceğini bildirmişti. Rusya Devlet Başkanı Azerbaycan ve Ermenistan'a toplantı için davet çağrısında bulunurken, bölgedeki gerilimle ilgili sürekli üzerinde durduğu ateşkes çağrısını da yineledi.

Bakü ve Erivan Moskova'ya Gidecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çağrısından sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova konu ile ilgili soruları yanıtladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova 9 ekimde Moskova'da yapılacak toplantı çağrısına Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları'ndan olumlu yanıt geldiğini belirtti. Zaharova " Bakü ve Erivan, Moskova'daki görüşmelere katılım sağlayacaklarını doğruladılar, şuan için hazırlılar devam ediyor" şeklinde konuştu. Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları'nın katılacağı Moskova merkezli toplantıdan çıkacak karar ise şimdiden merak ediliyor.