Başkan Trump aşı müjdesi verdi

Başkan Trump aşı müjdesi verdi

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump yaklaşan seçimler öncesinde Amerikalılara aşı müjdesi verdi. Koronavirüs aşısının çok kısa zamanda dağıtıma hazır olacağını ifade eden Trump aşıya ulaşmalarına haftalar kaldığını belirtti.

“Aşıya Haftalar Kaldı”
ABD’de 3 Kasım tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimi öncesinde halihazırdaki başkan Donald Trump’tan önemli bir açıklama geldi. Başkanlık seçim mitingi için Philadelphia kentinde bulunan ABD Başkanı Trump, burada ABC News kanalının sorularını yanıtladı. Trump, koronavirüs salgını ile mücadeleye yönelik gelen soruları yanıtlarken aşıya da değindi. “Aşıya çok yakınız, gerçeği bilmek istiyorsanız, bir önceki yönetim olsaydı ABD Gıda ve İlaç Yönetimi ve alınacak onaylar yüzünden aşının bulunması yılları bulurdu. Ama şimdi bizim aşıyı bulmamanıza haftalar kaldı, 3 – 4 hafta içinde aşı hazır olabilir,” şeklinde konuşan Trump böylelikle aşı tarihi ile ilgili olarak ilk kez açıklama yaptı. Öte yandan ABD’de de günümüze değin koronavirüs yüzünden yaşamını kaybedenlerin sayısı 200 bin 197’ye ulaştı.

 

1976 Seçimleri Öncesinde de Aşı Bulunmuştu
Trump’ın aşı açıklaması ise geniş kesimleri memnun etmedi. Çoğu uzman ve yurttaşa göre Trump’ın aşı hamlesi seçimlere yönelik bir girişim ve Trump’ın seçilmemesi halinde aşı çalışmalarının aksayacağı imajını yaratıyor. ABD’li seçmenler bu konuda daha önceki deneyimlerine de dayanarak aşının hemen bulunması yerine sağlıklı bir şekilde bulunmasını tercih ediyorlar. 1976 yılındaki ABD seçimlerinde de dönemin ABD Başkanı Ford, bir anda yayılan domuz gribine karşı aşı çalışmalarını seçim öncesinde hızlandırmış ve halkın güvenini sağlamak için ilk aşıyı da kendisi olmuştu. Ancak o dönemde domuz gribinin ABD’de çok fazla yayılmadığı daha sonradan ortaya çıkınca domuz gribi aşısının da etkili olmadığı görülmüş, aşı yüzünden birkaç kişi yaşamını kaybetmişti.