Başkan Trump'ın koronavirüse yakalanması sonrasında ABD gövde gösterisi yaptı

Başkan Trump'ın koronavirüse yakalanması sonrasında ABD gövde gösterisi yaptı

Donald Trump ve eşi Melania Trump sosyal medya hesaplarından koronavirüse yakalandıklarını açıklamasından sonrasında “Kıyamet Günü Uçakları” olarak adlandırılan uçaklar havalandı.

ABD Başkanı Trump ve Eşi Koronavirüse Yakalandı
ABD Başkanı Donald Trump ve eşinin koronavirüs testilerinin sonuçlarının pozitif çıktığı açıklandı. Açıklamayı bizzat Trump sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Sabah saatlerinde Trump’ın yakın danışmalarından olan Hope Hicks’e de yapılan test sonuçları pozitif çıkmıştı.

 

Trump’ın yaptığı açıklamada “Bu akşam first lady ve benim için yapılan koronavirüs test sonuçlarımız pozitif çıktı. Hızlı şekilde karantina ve tedavi sürecine başlayacağız. Bunun üzerinden hep birlikte geleceğiz!” dedi. Beyaz Saray’dan da yapılan açıklama kapsamında Donald Trump’ın katılacağı tüm etkinliklerin iptal edildiği açıklandı. Aynı zamanda Beyaz Saray doktoru Sean Conley de Trump çiftinin durumlarının şimdilik iyi olduğunu ve gerekli sürecin başlatıldığını belirtti.

 

Rakip Ülkelere Mesaj Verildi
Bunun üzerine ise ABD gündemi Trump’ın virüse yakalanması ile birlikte sarsıldı. Trump’ın virüse yakalanması sonrasında ABD’de “kıyamet günü uçakları” olarak adlandırılan E-6B Mercury uçakları havalandı. ABD’li askeri uzman Tim Hogan konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından değerlendirme yaptı. Yaptığı değerlendirmede Hogan “E-6B Mercury uçaklarının havalanması, denizaltından fırlatılan balistik füze ve kıtalararası balistik füze fırlatma becerisine sahip ülkelere mesaj” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca Hofan “Bu uçaklar, bir devletin ABD’ye nükleer silahla saldırması durumunda dünya üzerindeki herkesi öldürecek kapasiteye sahipler,” dedi. Uzmanlar ise bu uçakların havalanmasını Rusya, Çin ve Kuzey Kore gibi ülkelere, başkomutanın hasta olmasına karşılık “nükleer komuta sistemlerinin sağlam” olduğunu gösteren bir mesaj olduğunu ifade ediyorlar.