Burkina Faso'da sel: 13 ölü 19 yaralı

Burkina Faso'da sel: 13 ölü 19 yaralı

Batı Afrika ülkesi olan Burkina Faso’da şiddetli yağış yüzünden sel felaketi meydana geldi. Ülkenin büyük bir bölümünün etkilendiği sel yüzünden ilk alınan verilere göre en az 13 kişi yaşamını kaybederken, 19 kişinin de yaralandığı haberi geldi.

Sel Yaşamı Felç Etti

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da aniden görülen şiddetli yağış yüzünden sel oluştu. Kısa sürede ülkeyi etkisi altına alan sel yüzünden pek çok kişi yaşamını kaybederken, yaralı sayısında da büyük artış görüldü. Yetkilerin açıkladıkları verilere göre özellikle ülkenin başkenti olan Ouagadougou başta olmak üzere çeşitli bölgelerde görülen sel yüzünden en az 13 kişi yaşamını kaybetti ve 19 kişi de yaralandı.

Hükümet yetkilisi Abdul Karim Sango tarafından yapılan açıklamada, sel ve şiddetli yağmur yüzünden ayrıca çok sayıda binanın zarar gördüğü ve hükümetin aniden evsiz kalan kimseler için kamu binalarını açarak barınma sağladıklarını açıkladı. Sango ayrıca sel yüzünden oluşan zarar yüzünden sel mağdurlarına yaklaşık 9 milyon dolar tahsis edileceğini de belirtti. Ülkeyi hemen etkisi altına alan sel felaketinin etkisi ise hâlâ sürüyor.

Afrika’da Sel Görülüyor

Öte yandan diğer bir Afrika ülkesi olan Sudan’da da geçtiğimiz günlerde sel felaketi yaşandı. Ülkenin başkenti Hartum’u etkisi altına alan kuvvetli yağışların neden olduğu sel ve su taşkınları günlük yaşamı olumsuz etkileyerek pek çok kişinin zor şartlarda yaşamını sürdürmesine neden oldu. Çok büyük bir alanı etkilediği için hükümetin oluşan felakete desteğinin kısıtlı olması nedeniyle uluslararası yardım çağrısında bulunan Sudan’a yardım etmek amacıyla da dünya ülkeleri harekete geçti. Şimdiye kadar Sudan’da selden yaşamını kaybedenlerin sayısı 102 olurken 70 binden fazla kişinin de evlerinin zarar gördüğü açıklandı. Ülkede bu yüzden acil durum ilan edildi.