Dışişleri Bakanlığı Arap Ligi kararlarını reddetti

Dışişleri Bakanlığı Arap Ligi kararlarını reddetti

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bazı Arap Ligi üyelerinin Türkiye’ye yönelik öne sürdüğü iddialara değinilerek, “söz konusu toplantıda ülkemiz ile alınmış kararları reddediyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık İddiaları Reddetti

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Arap Ligi’ne dahil olan birtakım ülkelerin, yıkıcı gündem ve eylemlerini örtmek amacıyla Türkiye’ye yönelik asılsız iddialarda ve ithamlarda bulundukları kaydedildi. 9 Eylül tarihinde gerçekleşen Arap Ligi Bakanlar Konseyi’nde Türkiye aleyhine sarf edilen sözlerin gerçeği yansıtmadığını belirten bakanlık, “toplantıda ülkemiz ile alınan kararları tümüyle reddediyoruz,” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık açıklamasına şu şekilde devam etti; “bu kararlar esas olarak ciddiye alınacak değildirler. Çünkü ülkemizin Arap coğrafyası ülkelerinin toprak bütünlüklerini ve siyasi birlikleri ile bölgenin istikrarına yönelik büyük önem verdiği ve bu kararların alınmasının ardında bulunan ülkelerin aksine, bunların korunması için çaba gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir. Suriye’yi parçalamaya çalışan ve Irak’ın egemenliğini tehdit etmekte olan teröristleri destekleyen, Yemen’i tarumar eden, Libya’da darbecilerin yanında yer alan, Sudan’da istikrarın tekrar sağlanmasını kendi çıkarları için riske atanlar, ezcümle insanlık dramlarına neden olan rejimlere, milis liderlerine ve ayrılıkçı gruplar ile terör örgütlerine destek veren malum yönetimlerin tüm çabalarına karşılık Türkiye bölgedeki istikrar ve huzurun temini için yapıcı tutumunu devam ettirecektir.”

“İstikrar ve Huzur Temini Sürecek”

Açıklamaya şu şekilde devam edildi; “Tüm çabalara rağmen Türkiye bölgedeki istikrar ve huzurun temini için yapıcı tutum sürdürmeye devam edecektir. Bu yönetimlerin Filistin davasını yok saydıkları, Filistin’de iki devletli çözüm çabaları ve ortak Arap tutumunu sabote eden girişimler hakkında da Arap Ligi’nin karar almasını engelledikleri Arap halkları tarafından ibretle izlenmektedir. Arap Ligi’ni bir kez daha ülkemize karşı düşmanca tavır takınmış bazı üyelerinin güdümünde hareket etmek yerine, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik rol üstlenmeye davet ediyoruz.”