Doğu Akdeniz'deki krize Pompeo adım atıyor

Doğu Akdeniz'deki krize Pompeo adım atıyor

Bir süredir Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşadığı sorunları çözmek amacıyla ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoe devreye giriyor. Cumartesi günü Rum Kesimi’ne ziyarette bulunacağı açıklanan Pompeo’nun Doğu Akdeniz’deki krizi çözmek için adım atacağı açıklandı.

Kriz İçin Devrede

Doğu Akdeniz’de bir süredir devam etmekte olan krizi çözmek için Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun devreye gireceği öğrenildi. Pompeo “Yunanistan, Rum Kesimi ve Türkiye ile bu konuyu diplomatik ve barışçıl bir şekilde çözmeli,” açıklamalarında bulundu.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanı, hafta sonunda Rum Kesimi’ne ziyarette bulunacak. Katar’ın başkenti Doha’ya Afganistan ve Taliban arasındaki görüşmeler için arabuluculuk yapmak üzere ABD’den hareket eden Pompeo, cumartesi günü Doğu Akdeniz’deki krizi de çözmek için temaslarda bulunacak. Geçtiğimiz haftalarda Rum Kesimi’ne uygulanmakta olan silah ambargosunu kaldıran ABD, şimdi de Yunanistan, Türkiye ve Rum Kesimi’nin krizi çözmeleri için temas kuracak. Pompeo, görüşmelerin somut adımlarda bulunularak çözülmesini istediğini dile getirerek bölgedeki askeri varlıkların da geri çekilmesinin önemli olacağını belirtti.

“Yunanistan Diyaloga Hazır Değil”

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’ne hitap etti. Çavuşoğlu, Yunanistan ile oluşan gerginliği kast ederek “AB’nin Doğu Akdeniz’deki pozisyonu haksızdır ve uluslararası hukuka uygunluk taşımamaktadır,” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu ayrıca Yunanistan’ın henüz diyaloga hazır olmadığını da belirterek, “Türkiye başta Yunanistan olmak üzere Doğu Akdeniz’deki tüm kıyı devletleri ile müzakere etmeye her zaman hazırdır. Türkiye’nin bölgedeki politikasının ikincil boyutu, Kıbrıslı Türkler’in haklarının korunmasıdır. Kıbrıs Türkleri adanın ve açık deniz kaynaklarının ortak sahipleridir ve Rumlarla eşit haklara sahiptirler. Bu aynı zamanda onlarca yıllık Birleşmiş Milletler sürecinin kabul etmiş olduğu bir ilkedir,” diye konuştu.