Fransa’da gündem bekaret testi: Ceza geliyor

Fransa’da gündem bekaret testi: Ceza geliyor

Fransa, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yasaklanması gereken ve insan haklarına aykırı görülen “bekaret testleri” ile mücadele etmeye hazırlanıyor.

Bekaret Testi İle İlgili Yasa Tasarısı

Birleşmiş Milletler de bekaret testlerinin insan hakları ihlali olduğunu ve artık yapılmasının durdurulması gerektiği çağrılarını yapıyor. Fransa, bu testi uygulamaya devam eden sağlık çalışanlarının gereken cezayı alması için yeni bir yasa tasarısı oluşturdu. Yasayla birlikte testi yapmaya devam eden doktorlara 15 bin Euro para cezası ve hapis cezası gibi yaptırımlar uygulanabilecek. Yapılan araştırmalara göre doktorların yüzde 30’undan bu testleri yapması talep edilmiş.

Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarına göre bekaretin belirlenmesi için yapılan, kızlık zarının parmakla veya sadece bakılarak incelenmesi, bir kadının bakire olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaz ve insan haklarının ağır bir gaspıdır. Fransız InterNews sitesine konuşan Jinekolog Dr. Ghada Hatem Fransa’da bu durum binlerce kadını etkilemediğini fakat her yıl en az üç ya da dört kadın hastasının ondan bu testi yapmasını talep ettiğini ve genelde Kuzeybatı Afrika’dan gelen Müslüman çoğunluğun içindeki Mağripli kızların bekaret testlerini uygulamasını istediklerini aktarıyor.

Ayrıca Doktor Hatem, ailesinden tehdit gördüğü için bu testleri almaya mecbur bırakılan kızlara yardımcı olduğunu da söyledi. Birleşmiş Milletler, 2018’in Ekim ayında ülkelere bekaret testlerini yasaklamak için çağrı yapmıştı.

ANCIC adlı Fransız kuruluş ise testlerin toplum yapısında gelişen değişiklikleri incelemek adına önem arz ettiğini ve bu bilginin gerekli bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. BBC’ye konuşan DSÖ, yasağın bu tür bir durumu sorgulamayı bitireceği ve durumun ortadan böylece kalkabileceği görüşünde.