Hindistan'da bina çökmesi sonucunda 8 kişi yaşamını kaybetti

Hindistan'da bina çökmesi sonucunda 8 kişi yaşamını kaybetti

Hindistan’ın Maharashtra eyaleti Bhiwandi bölgesinde çöken bir bina sonucunda 8 kişi yaşamını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken yaralıları kurtarma çalışmaları da bölgede devam ediyor.

Bina Çökünce En Az 8 Kişi Yaşamını Kaybetti
Hindistan’ın Maharashtra eyaletine bağlı olan Bhiwandi kentinde bulunan bir binanın bölge yerel saatine göre 03,40 sıralarında çöktüğü bildirildi. Binanın çökmesinin ardından ise bölgeye çok sayıda arama ve kurtarma ekibi sevk edildi. Yerel yetkiler tarafından yapılan açıklama kapsamında ise binanın çökmesi sonucunda en az 8 kişi yaşamını kaybetti. Yaşamını kaybedenlerin binada oturanlar olduğu açıklandı. Ulusal Afet Müdahale Gücü Başkanı olan Satya Pradhan ise enkazda ayrıca en az 20 kişinin mahsur kaldığını ve birisi 38 yaşında olmak üzere 2 kişinin yapılan çalışmalar kapsamında yıkılan binanın enkazından sağ olarak kurtarıldığını açıkladı.

 

Arama kurtarma ekibinin ise bir kişiyi enkazdan çıkardığı görüntüler de an be an kameralara yansıdı. Konuyla ilgili olarak Hindistan başbakanı da açıklama yaptı. Hindistan başbakanı Narendra Modi konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden olayın çok üzücü olduğunu ve ekiplerin büyük bir gayret ile arama kurtarma çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Hayatını kaybedenler için de baş sağlığı dileyen Modi, en kısa sürede bölgede yaraların sarılacağını da belirtti.

 

Mevsim Yağışları Etkili Oluyor
Hindistan’da binaların aniden çökmesi sıklıkla görülüyor. Özellikle geçtiğimiz aylarda da bölgeye yakın Mahad’da 5 katlı bir bina aniden çökmüş ve yıkılma sonucunda en az 13 kişi yaşamını kaybetmişti. Bölgede Haziran ve Eylül aylarında etkili olan muson yağmurları eski ve dayanıksız binaları hem yapı hem de zemin olarak olumsuz etkiliyor ve aniden çökmesine neden oluyor. Özellikle Hindistan’ın yoksul bölgelerindeki binalarda görülen yıkılmalara karşı yeterli denetimler sağlanamıyor.