İzlanda'da ikinci Dünya Savaşı'na ait uçak enkazı bulundu

İzlanda'da ikinci Dünya Savaşı'na ait uçak enkazı bulundu

İzlanda’da yapılan bir keşift tam 76 yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’ne ait B-17 tipi bir bombardıman uçağının kalıntısı eriyen buzulların etkisiyle bulundu.

Küresel Isınma Etkili Oldu
Tüm dünyanın gelecekte en büyük sorunlarından birisi olarak görülen küresel ısınma artmaya devam ediyor. Özellikle atmosferde yaşanan değişimler hava ısısının mevsim normallerinin üstünde seyretmesine neden oluyor ve karbondioksit oranının yükselmesi de sıcaklığın artmasına, sıcaklığın artışı ise başta buzulların erimesi gibi sonuçlara neden oluyor.

 

Küresel ısınmanın önemli bir sorun olduğunun yeni göstergesi İzlanda’da yaşandı. İzlanda’da İkinci Dünya Savaşı yıllarında düşen ABD’ye ait B-17 bombardıman uçağı buzulların erimesi ile birlikte bulundu. 16 Eylül 1944 tarihinde, irtifa kaybetmesi nedeniyle 10 mürettebatı ile Eyjafjallajokull buzuluna düşen uçak, bu sayede tam 76 yıl sonra bulunmuş oldu.

 

Yürüyüş Yapanlar Enkazı Buldu
Düştüğünde buzullar ile çevrelenen uçak enkazı, zamanla buzulların eriyişi ile gün yüzüne çıktı. Enkazı ise bölgede yürüyüş yapan doğa yürüyüşçüleri buldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Isafjorur kenti eski belediye başkanı Guomundur Gunnarsson ise şu ifadeleri kullandı; “Buzullar eridi ve bir grup yürüyüşçü de uçak enkazına ulaştılar. Yerel halk enkazın kaldırılmasını istemiyor, çünkü buraya gelen ziyaretçilere kazanın nasıl olduğunun hikayesini anlatmak istiyoruz. Turistik bir bölge olacak.”

 

İzlanda, İkinci Dünya Savaşı’nda girme esnasında Danimarka’ya bağlı bir ülkeydi. Ancak Danimarka’nın Almanya’nın eline geçmesinden sonra savunmasını kendisi üstlenmiş fakat yeterli altyapısı olmadığı için ABD tarafından 1941 yılında savunmaya alınmıştır. Fakat 1944 yılında halk oylaması yapılmış ve İzlanda bağımsızlığını kazanmıştır. İzlanda resmi olarak Almanlar tarafından işgal edilmemiş ancak özellikle ABD ve İngiltere tarafından Almanya’ya saldırılmak üzere coğrafi bir bölge olarak kullanılmıştı.