Japonya'da tayfun hayatı durma noktasına getirdi

Japonya'da tayfun hayatı durma noktasına getirdi

Sık sık yaşanan depremler yüzünden doğal afetler yaşayan Japonya’da şimdi de Haishen Tayfunu hayatı durma noktasına getirdi. Tayfun sebebiyle 1,8 milyon kişiye hükümet tarafından tahliye çağırısı yapılırken, 570 uçuş iptal edildi ve 500 bin hane de elektriksiz kaldı.

Tayfun Hayatı Durma Noktasına Getirdi

Geçtiğimiz Cuma gecesinden başlayarak Japonya’nın güneybatısını Haishen Tayfunu vurdu. Dün gece ve bugün de etkisini sürdüren tayfun, hayatı durma noktasına getirdi. Japonya Meteoroloji Ajansı’nın günler öncesinden tayfunun şiddetine dair yaptığı açıklamalar sonucunda, pek çok kişi önlemini almış olsa da pek çok kişi tayfuna hazırlıksız yakalandı. Şiddetli yağış, sert rüzgar ve yüksek dalgalar ile görülen tayfun, çok kısa süre içinde 7 eyalette yaşamı felç etti. Bu yüzden Fukuoka, Saga, Nagasaki, Oita, Miyazaki, Kagoshima ve Kumamoto eyaletlerinde yaşayan ve toplam 1,8 milyon kişiye tahliye çağrıları yapılarak, bölgeden uzaklaşmaları istendi.

Kyushu ve Chukogu bölgelerinde ise tayfun nedeniyle 500 bin haneye elektrik verilemiyor. Tayfun ayrıca Okinawa eyaletinde de cep telefonu altyapılarına zarar vererek telefonları kullanılmaz hale getirdi.

Yaralı Sayısı 35’e Yükseldi

Tayfunun çok kısa sürede şiddetli bir şekilde kendisini göstermesi sonucunda pek çok evin çatısı uçtu ve şiddetli rüzgarlar ağaçların yerlerinden sökülmesine neden oldu. Trafik levhaları ve lambaları da rüzgarın şiddetine dayanamayarak yerlerinden söküldü. Ülke genelinde tayfun nedeniyle yaralı sayısının da 35’e yükseldiği açıklandı.

Tayfun aynı zamanda ulaşım konusunda da büyük sıkıntılar yaratıyor. Havayolu şirketleri pazartesi günü yapılması tasarlanan toplam 579 uçuşu iptal ederken, Kyushu bölgesindeki tüm hızlı tren seferleri de gün boyunca ertelendi. Tayfunun nehirlerde su seviyesini yükselterek taşkın riskini de beraberinde getirmesi üzerine bölge sakinleri de sel ve taşkınlara karşı önlem almaya başlıyor.