Joe Biden için Obama sahaya indi, destek istedi

Joe Biden için Obama sahaya indi, destek istedi

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkanlık seçimlerine iki hafta kala adaylar arasında kıyasıya rekabet devam ediyor. Eski ABD Başkanı Barack Obama da meydanlara inerek Demokrat Parti adayı olan Joe Biden için oy istedi.

Obama Meydanlara İndi

ABD’de 3 Kasım tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimleri için iki haftalık süre kalmışken, adaylar arasında önemli bir mücadele sürüyor. Donald Trump ve Joe Biden’ın katıldığı başkanlık kampanyasında adaylar için farklı kesimlerden de destek çağrıları geliyor. En son ABD eski başkanı olan Barack Obama, Joe Biden için destek amacıyla meydanlara indi. Donald Trump ile katılacağı televizyon programına hazırlanmak için seçim çalışmalarına ara verdiğini açıklayan ve 8 yıl boyunca da Obama’nın yardımcılığını yapan Biden için Obama oy istedi.

ABD’nin ilk siyahi başkanı olan Obama, Pensilvanya eyaletinin Philadelphia kentinde seçmenler ile bir araya geldi. Siyahi politikacılar ve cemaat liderleri ile bir araya gelen Obama, daha sonra açık hava etkinliğinde konuşma yaptı. Konuşmasında Obama seçmenleri 3 Kasım seçimlerine katılım yapmalarını isterken, Trump yönetiminin koronavirüs salgını için sergiledikleri tutumu, ırksal huzursuzluğa yol açan yönetim anlayışını ve işsizlik konusunda da temel uyumsuzluğa dikkat çekerek sert açıklamalar yaptı.

“Amerika’ya Liderlik Etmekte Yetersiz”

Obama, şimdiki başkan Trump’a yönelik yaptığı açıklamalarda sert ifadeler kullandı. Trump’ın ülkenin karşı karşıya kaldığı en önemli tehlike olan koronavirüs salgınına karşı Amerika’ya liderlik etme konusunda yetersiz ve ilgisiz kalmış olduğunu ifade ederek: “kendisi ve arkadaşlarından başka kimseye yardım ve ilgi göstermedi,” dedi. Ayrıca Obama “bu bir realite şov değil. Bu gerçek ve işi ciddiye almadı ve daha sonra da sonuçlarıyla yaşamak zorunda bırakıldık. Joe Biden’ın yeteneğine ve yardımcısı Kamala Harris’in bu ülkeyi karanlık zamanlardan çıkarmasına ve daha iyi şekilde inşa etmemize yardımcı olacaklarına inanmanızı istiyorum,” ifadelerini kullandı.

Obama yaklaşık 35 dakika süren konuşmasında Trump’a karşı eleştiriler yaparak “sadece kendisi ile ilgileniyor, işi ciddiye almıyor ve o kadar çok gürültü ve şamata gördük ki Amerika’nın iyi bir ülke olduğunu hatırlamak zor oluyor,” şeklinde konuştu.