Moskova'daki Dağlık Karabağ zirvesinden ateşkes kararı çıktı

Moskova'daki Dağlık Karabağ zirvesinden ateşkes kararı çıktı

Rusya'nın çağrısı ile bugün saat 16.30'da Moskova'da yapılan toplantıdan ateşkes kararı çıktı. Moskova'da yapılan toplantıda Ermenistan ve Azerbaycan müzakere sürecinin başlamasını kabul etti.

Ermenistan ve Azerbaycan Ateşkes Konusunda Anlaşmaya Vardı

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmesi ile Azerbaycan Ermenistan arasında başlayan çatışmaların durdurulması için Rusya'nın başlattığı girişimler sonuçlandı. Rusya'nın çağrısı ile bugün Moskova'da yapılan toplantıdan ateşkes kararı çıktı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ev sahipliği yaptığı toplantıya Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrap Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov katıldı. Yaklaşık 12 saat süren toplantının sonucunda Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değiş tokuş edilmesine karar verildi. Azerbaycan ve Ermenistan Rusya'nın ateşkes önerisini kabul etti. Taraflar 10 ekim gecesi itibari ile ateşkes yapacaklar.

Ateşkes kararının çıktığı toplantıda çözümün barışçıl bir şekilde yapılmasına karar verildi. Konu ile ilgili müzakerelere en kısa zamanda başlamaya karar veren Ermenistan ve Azerbaycan'ın Moskova toplantısı olumlu sonuçlandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Anlaşmayı Açıkladı

Moskova'da yaklaşık 12 saat süren toplantıdan sonra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tek başına kameraların karşısına çıkarak toplantıdan çıkan kararı açıkladı. Moskova'da yapılan toplantıda ateşkes kararının çıktığını söyleyen bakan tarafların savaş esirlerini ve cenazeleri değiş tokuş edeceğini ve en kısa zamanda da müzakere görüşmelerinin başlayacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Lavrov anlaşma metninin tamamını basınla paylaştı. Basın açıklamasının ardından anlaşma metni Rusya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden de paylaşıldı.