Navalny'in zehirlenmesi ile ilgili yeni gelişme

Navalny'in zehirlenmesi ile ilgili yeni gelişme

Rus muhalif Aleksey Navalny’nin zehirlendiğine yönelik iddialarda yeni gelişmeler yaşandı. Almanya’daki zehir araştırmaları yapan bir yetkiye göre Navalny’nin iç çamaşırlarına zehir serpildiği ve zehrin vücuduna bu şekilde yayıldığı, öne sürüldü.

Zehir İç Çamaşırında Kullanıldı

Geçtiğimiz haftalarda Rusya’da fenalaşarak Almanya’ya sevk edilen muhalif Aleksey Navalny’nin durumu ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı. Halihazırda hâlâ Berlin’deki Chartie Hastanesi’nde tedavi gören Navalny’in içtiği çay yüzünden değil, çamaşırlarına koyulan zehir yüzünden komaya girdiği öne sürüldü. Berlin’deki hastanede 2 haftadır yaşam mücadelesi veren muhalifin durumunun ise henüz kritik aşamada olduğu belirtildi.

Navalny’in çamaşırlarına koyulduğu öne sürülen zehrin ise açıklamasını, sinirleri etkileyen bir zehir olan “Novichok”u icat eden Vladimir Uglev (73) tarafından yapıldı. Uglev’e göre Navalny’nin iç çamaşırına sinir sistemini doğrudan etkileyen ve vahim sonuçlar yaratan zehirden serpildi. Uglev açıklamasına, Rus gizli servisinde çalışanların Navalny’nin ikamet ettiği Tomsk’taki oteline giderek, burada çoraplarına ve iç çamaşırlarına bir damla zehir serpmiş olmalarının yeterli olacağı şeklinde devam etti.

Kremlin İddiaları Kabul Etmiyor

Navalny’nin zehirlendiği kabul edilse de nasıl zehirlendiği hakkında farklı görüşler ileri sürülüyor. Daha önce de arkadaşları tarafından çayına zehir katılarak muhalif liderin zehirlendiği öne sürülmüştü. Zehirlemeyi yapanların ise Kremlin olduğu iddiaları güçlük kazanıyor fakat iddiaları Kremlin reddediyor.

Aleksey Navalny, günümüz Rus siyasetinde Vladimir Putin’in en bilindik ve güçlü rakibi olarak kabul görüyor. Özellikle ismini 2008 yılındaki Rus siyasetindeki ve kamu şirketlerinde yapılan yolsuzlukları ifşa etmekle duyuran Navalny, sistemin değişmesi için mutlaka Putin’in iktidardan gitmesini savunuyor. Pek çok kez gözaltına alınmış ve hapishaneye girmiş bulunan Navalny, en son polis denetiminde tutuluyor ve ev hapsi yaşıyordu.