Ölümünü canlı yayınlayacak

Ölümünü canlı yayınlayacak

Fransa’da sıra dışı bir olay gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a mektup yazarak, yaşadığı hastalık yüzünden ötenazi olmak isteyen yurttaşın talebi Macron tarafından reddedilince, hasta adam canlı yayın üzerinden yaşamını sonlandırmaya karar verdi.

Ender Görülen Hastalığa Yakalandı

Fransa’da yaşanan sıra dışı olay ülkenin gündemine oturdu. Seyrek görülen ölümcül bir hastalığa yakalanan Alain Cocq isimli yurttaş, kendi ölümünü sosyal medya üzerinden canlı yayın yaparak yayınlayacağını duyurdu. Tedavi edilemeyen hastalığı yüzünden geçen haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a mektup yazarak ötenazi talebinde bulunan Cocq, Macron’un talebini reddetmesi sonucunda yaşamına ölüm orucu yaparak son vereceğini açıkladı.

Cocq’un yakalandığı hastalık, atardamar duvarlarının birbirine yapışması sonucunda kan akışının iyi şekilde gerçekleşmemesi sonucunda görülüyor. Henüz tıp açısından bir tedavisi bulunmayan vahim hastalık, yüzünden çok acılar çektiğini söyleyen Cocq, bu yüzden ötenazi yöntemi yani hastanede kendisine verilecek ölüm serumu ile yaşamını sonlandırmak için Macron’dan destek istemişti.

Macron Talebi Geri Çevirdi

Ötenazi uygulaması için Macron’dan yardım isteyen Cocq’a cumhurbaşkanından yanıt geldi. Gelen yanıtta “bu kabul edilemez, Fransız yasaları altında buna izin verilemez. Ben yasalardan üstün değilim,” yanıtı ile karşılaşan Cocq, bu durumda yaşamına hiçbir şey yemeyip içmeyerek son verme kararı aldığını belirtti. Bu kararını ise sosyal medya takipçilerine “artık son yemeğimi yedim, artık daha fazla yemek yok,” diye açıklayan Cocq, “bir hafta içinde öleceğimi umuyorum,” şeklinde ön görüsü de takipçileri ile paylaşıldı. Buna göre Cocq, yemek yememe ve su içmeme sonucunda yaşamını kaybetmesi sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanacak.

Mevcut Fransız yasaları yurttaşlarının ülke içinde ötenazi yapmasına izin vermiyor. Cocq’un durumu ise ülkede ötenazi talep edenlerin tekrardan taleplerini yinelemelerine neden oldu.