Rusya Avrupa Birliği'ne misilleme yapacak

Rusya Avrupa Birliği'ne misilleme yapacak

Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya yönelik yaptırım süresinin uzatılmasının ve yaptırım uygulanmakta olan Rus diplomat sayısının artmasından sonra Rusya da Avrupa Birliği ile aynı düzeyde yaptırım kararı uygulayacak.

Rusya Misilleme Yapacak
Ukrayna’da 2014 yılında başlayan iç savaş sonrasında, 2015 yılında Ukrayna’ya bağlı olan Kırım’da referandum düzenlenmiş ve Kırım çıkan sonuç kapsamında Rusya’ya bağlanmıştı. Rusya’nın meşru kabul ettiği seçimler, Ukrayna tarafından tek taraflı referandum olarak nitelenmiş ve Rusya’nın Kırım’ı esasında ilhak ettiğini duyurmuştu. Aynı şekilde Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçılar da Donbas bölgesinde tek taraflı olarak Ukrayna’dan bağımsızlıklarını ilan etmişler ve bunun üzerine batılı ülkeler Ukrayna’ya karşı destek olarak Rusya’ya karşı yaptırım kararı almışlardı.

 

Avrupa Birliği tarafından ilgili olayların yaşanmasından sonra alınan yaptırım kararlarının uzatılması ile ilgili Eylül ayının başında çalışma başlatıldı. Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya uygulanacak yaptırımların süresinin de 15 Eylül’den itibaren 6 ay daha uzatılması ve kısıtlama uygulanan kimselerin sayısının da arttırılmasına karar verildi. Buna yönelik ise Rus cephesinden de AB’ye aynı şekilde karşılık geldi.

 

Rusya Yaptırımları Genişletiyor
Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırımlarını genişletmesinden sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada Rusya’nın Avrupa Birliği’ne yönelik yaptırımlarını genişlettiği ve yaptırım uygulanan kişi sayısını da aynı düzeye çıkarttığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca “AB’nin eylemlerine yanıt olarak Rusya, federasyon topraklarına giriş yasağı olan AB üye devletlerinin ve kurumlarının temsilcilerinin listesini genişletme kararı almıştır. Rusya Federasyonu’nun yer alan kişi sayısı, Avrupa Birliği’nin uyguladığı liste ile aynı düzeye getirildi,” denildi. Açıklamada ayrıca AB’nin yaptırımları genişletme kararına da tepki gösterildi ve “AB bu yaklaşımların zararlı yaklaşımlar olduğu konusunda pek çok kez defa uyarılmıştır,” sözleri ile AB’ye bir kez daha uyarı yapıldı.