Rusya'dan AB yaptırımlarına yanıtsız kalınmayacak cevabı

Rusya'dan AB yaptırımlarına yanıtsız kalınmayacak cevabı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova tarafından Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya yönelik alınan yaptırımlara karşılık verileceği açıklaması yapıldı.

Rusya’dan Aynı Şekilde Yanıt Geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova tarafından AB ülkelerinin Rusya’ya yönelttikleri yaptırımlara yönelik açıklamalar geldi. Avrupa Birliği’nin Aleksey Navalvi suikast girişimi ile ilgili olarak 6 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım kararı almasının ardından Rusya da “bu adımlar yanıtsız bırakılmayacak,” açıklamasını yaptı.

Zakharova yaptığı basın açıklamasında AB’nin Navalni olayı ve Libya’daki durum nedeniyle Rusya’ya yaptırım uyguladığını ve Moskova’nın da buna uygun bir yanıt vereceğini ifade etti. “Bu adımlar yanıtsız bırakılmayacak,” şeklinde konuşan Zakharova, AB yaptırımlarını da “saçmalık eşiğinde” olarak ifade etti.

 

Avrupa Birliği Yaptırım Kararı Kaldı

AB Komisyonu sözcüsü olan Peter Stano ise sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada Stano “Rusya’nın kimyasal silahların kullanılması ve yaygınlaşması kabul edilemez ve uluslararası hukuka da aykırılık taşımaktadır. AB, Navalvi’nin Noviçok’ta uğradığı suikast girişimi ile ilgili olarak 6 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım uygulayacak,” dedi.

AB’den de yapılan açıklamada konseyin 20 Ağustos’ta Rusya’da toksik sinir ajanıyla zehirlenen Navalvi’ye suikast girişime karışmış olduğu tespit edilen 6 kişi ve 1 kuruluşa kısıtlayıcı önlemlerin alındığını belirtti ve şu şekilde açıklama yapıldı: “İlgili karar, Dışişleri Konseyi’nin 12 Ekim’de varılmış olan siyasi anlaşmanın ardından gelmiştir. Kabul edilmiş olan kısıtlayıcı önlemler, bireyler için AB’ye seyahat yasağı ve mal varlıklarının da dondurulması ve kuruluş kapsamında da mal varlıklarının dondurulmasından oluşmaktadır. İlaveten AB’den listede yer alan kişi ve kuruluşlara da fon ayrılması yasaklanmıştır,” denildi.