Trump ve Biden arasında ilk mülakat çekişmeli geçti

Trump ve Biden arasında ilk mülakat çekişmeli geçti

ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri için adaylar Donald Trump ve Joe Biden birlikte ilk kez kamera karşısına geçtiler.

Adaylar Ekran Karşısına Çıktı
3 Kasım’da ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken, ilk kez canlı yayında adaylar bir araya geldiler. Halihazırdaki ABD Başkanı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Joe Biden arasındaki tartışmalar ise sert geçti. Tartışma esnasında adaylar sıklıkla birbirlerinin sözlerini kestiler ve programın moderatörlüğünü yapan Chris Wallace tarafından uyarıldılar.

 

Seçim öncesinde Trump’ın yüksek mahkemeye yargıç adayı göstermesi ile başlayan tartışmada, Trump, Amy Coney Barrett’ın mükemmel bir yargıç olacağını ifade etti. Biden ise buna “tehlike şu ki, başkanın belirttiği gibi kendisi aslında Obamacare’den kurtulmaya çalışıyor. Sağlık sigortasını yok etmek istiyor. Şimdi anayasa mahkemesi de bunu yapmaya çalışıyor. Bu da 20 milyon kişini sağlık sigortası hakkından mahrum edecek, gösterdiği aday son derece iyi gözüküyor. Şunu belirtiyor; sağlık sistemi anayasal değildir, diyor. Dolayısıyla burada bir tehlike söz konusu”, şeklinde yanıt verdi.

 

Koronavirüs Konusunda Zor Anlar
Adayların en çok gerginlik yaşadığı anlar ise koronavirüs salgını üzerine oldu. Moderatörün koronavirüs sorusu üzerine Biden, “Başkanın herhangi bir planı yok,” şeklinde yanıt verdi. Ayrıca Biden “Şubat ayında bu krizin ne kadar ciddi olabileceğini biliyordu. Ama ne yaptı? İnsanları uyarmak yerine harekete geçmedi. Halkı paniğe sürüklemek istemedi ama aslında kendisi paniklemişti,” dedi.

 

Trump ise buna “eğer sizi dinleseydik 200 bin değil milyonlarca kişi ölecekti. Birçok demokrat vali de harika iş yaptığımı söyledi, inanmıyorsanız kayıtlara bakın,” şeklinde yanıt verdi. Bunun yanında adaylar arasında ekonomi, vergiler ve sosyal konular hakkında sıklıkla tartışma yaşandı.