Türkçe tweet atan Macron diyalog çağrısı yaptı

Türkçe tweet atan Macron diyalog çağrısı yaptı

Fransa ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerginliklere rağmen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan önemli bir adım geldi. Resmi twitter hesabından Türkçe tweet atan Macron, diyalog yolunun tekrar açılmasını talep etti.

Türkçe Tweet Attı
Son zamanlarda iki ülke arasında yaşanan gerilimi azaltacak yeni bir adım Emmanuel Macron tarafından geldi. Macron, resmi Twitter hesabından Türkçe bir mesaj yayınlayarak diyalog yolunun tekrar açılması çağrısında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı; “Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim.”

 

NATO Yetkilisi Uyarmıştı
Geçen günlerde Fransa Türkiye gerginliği ile olarak Reuters’a konuşan ismi açıklanmayan üst düzey NATO yetkilisi, Türkiye’yi Fransa’nın karşısına almak istemediğini belirtmişti. İki ülke arasındaki tartışmanın çözülmesinde diyalog kanallarının açık olduğu ve Doğu Akdeniz’deki sondaj geriliminde Yunanistan’ın yanında yer alan Fransa’nın işleri zor boyuta soktuğundan bahseden yetkili, Paris ve Ankara arasındaki gerilimin askeri boyuta da taşındığını ifade etmişti.

 

Akdeniz’de görev yapan Fransız fırkateyni Courbet, Libya’ya uygulanmakta olan BM silah ambargosunu deldiğinden şüphe ettiği bir Tanzanya bandıralı gemiyi denetlemek isteyince, gemiye eşlik eden Türk savaş gemilerinin de ani manevra hareketleri ile agresif bir şekilde Courbet’ye yönelerek üç kez radar kilitlemesi yaptığını ve fırkateynde denetleme yapılmasını engellediklerini belirtilmişti. Bunun üzerine Fransa, Türkiye’yi NATO’ya şikayet etmiş ve Türkiye böylesi bir hareketin kendileri tarafından yapılmadığını belirtmişti. Diğer yandan NATO’nun da Fransa’nın şikayetlerine rağmen Türkiye’yi karşısına almak istemediği ifade ediliyor. Hem coğrafi konum hem de askeri gücü nedeniyle NATO’dan Türkiye dışlanmak istenmiyor.

 

Fransa Cumhurbaşkanı’nın yaptığı diyalog çağrısında en son bu gelişmelerin etkili olduğu öne sürülüyor.