Ukrayna'da askeri uçak düşmesi sonucunda 25 kişi öldü

Ukrayna'da askeri uçak düşmesi sonucunda 25 kişi öldü

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda bulunan Harkiv kentinde askeri uçak düşmesi sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 25’e ulaştı. Uçağın düşmesinde ana sebebin ilk anda motor arızası olduğu belirtilirken, kazayla ilgili inceleme devam ediyor.

27 Kişilik Uçakta 25 Ölü
Ukrayna’nın Harkiv kentine yakın bir bölgede Ukrayna ordusuna ait olan AN-26 tipi uçak düştü. Uçağın düşmesiyle ilgili olarak Ukrayna Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Bu arada uçağın düşme sebebiyle ilgili olarak da yeni bilgiler elde ediliyor. Buna göre uçak Çugiyev ilçesi yakınlarında dün akşam saatlerinde iniş hazırlığı yaptığı sırada düştü. Kazada ise 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 kişinin ise ağır şekilde yaralandığı açıklandı.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Acil Durumlar Servisi daha önceden bir açıklama yapmış ve kazada 22 kişinin yaşamını kaybettiğini, 2 kişinin yaralı olduğunu, 4 kişinin ise arandığını belirtilmişti. Ancak yapılan düzeltme ile birlikte uçakta bulunanların sayısı önce 28, daha sonra 27 kişi olarak duyuruldu. Edinilen bilgiye göre de uçaktaki 27 kişiden 25’i yaşamını kaybetti ve 2 kişi de ağır yaralı durumda tedavileri sürüyor.

Yaralılar Uçaktan Atlayarak Kurtuldu
Rutin eğitim uçuşu esnasında düşmüş olan uçağın neden düştüğüne yönelik ilk açıklamalar da geldi. Eğitim uçuşunda düşen uçakta, bu kapsamda çoğunluğu öğrenci olanlar bulunuyordu. Yapılan belirlemelere göre uçak içerisinde mürettebat ve Harkiv Hava Kuvvetleri Üniversitesi öğrencileri yer alıyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan Harkiv Valisi Oleksiy Kuçer ise hayatta kalan ve ağır yaralı olarak kurtarılan 2 kişinin, uçağın düşmesinden az önce kısa mesafeden uçaktan atlayarak kurtulduklarını belirtti. Ayrıca uçağın düşmesiyle ilgili Kuçer, pilotun kaza öncesinde sol motorda arıza olduğunu söylediğini de ifade etti. Kazayla ilgili inceleme devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de bugün bölgeyi ziyaret edecek.