Ukrayna'da orman yangını çıktı 4 kişi öldü, 10 kişi yaralandı

Ukrayna'da orman yangını çıktı 4 kişi öldü, 10 kişi yaralandı

Ukrayna’nın Luhans bölgesinde bulunan ormanlık alanda çıkan yangın neticesinde 4 kişi yaşamını kaybetti, 10 kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Alevler kısa sürede büyürken, yerleşim yerleri de tehdit altında. İtfaiye ekipleri ise yangını söndürmeye büyük çaba harcıyor.

Alevler Kısa Sürede Büyüdü
Ukrayna’nın doğusunda bulunan Luhansk bölgesinde yer alan ormanlık alanda yangın çıktı. Konuyla ilgili olarak Ukrayna Acil Durumlar Bakanlığı ise açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, alevlerin yirmi iki yerleşim yerini tehdit etmekte olduğunu ve yaklaşık 18 bin hektarlık alanı içerdiği açıklandı. Aynı zamanda kısa sürede büyüyen yangın yüzünden 4 kişinin yaşamını kaybettiği ve 10 kişinin de yaralandığı ifade edildi. Yaralıların hastanede tedavileri sürerken, yangın söndürme çalışmalarının da devam ettiği belirtildi.

 

Yangını söndürme çalışmaları kapsamında ise önemli gelişmeler kaydediliyor. Yerel yetkililerden alınan bilgilere göre yüz kırk altı noktada çıkmış olan yangılardan 82 tanesinin söndürüldüğü belirtildi. Yangınların büyük bir kısmının ise Rusya yanlısı olan ayrılıkçılar tarafından kontrol edilmekte olan bölgenin yakınlarında çıktığı söylenirken, alevlerin bombardımandan kaynaklı olacağı da açıklandı.

 

Cumhurbaşkanlığı Açıklama Yaptı
Diğer yandan yangınlar ile ilgili olarak Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından da açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yangının bu kadar geniş çapta bir alana yayılma nedenleri açıkça ortaya koyulmalıdır. Geçici olarak işgal edilen bölgelerden gerçekleştirilen ve bu tür hava koşullarında bu türden yangınların en azından bir kısmına provokatif bombardımanlar hakkında bilgileri göz önünde tutuyoruz.”

 

Ukrayna’nın doğusunda 2014 yılından beri Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar bulunuyor. 2014 yılında Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasından sonra ülkenin Doğu kesiminde de daha iyi yaşam koşulları için Rusya’ya bağlanmayı talep edenler bulunuyor. Ukrayna ordusu ile uzunca bir süre çatışan gruplar geçtiğimiz aylarda ateşkes kararı almıştı.