Umre ziyaretleri kademeli olarak başlıyor

Umre ziyaretleri kademeli olarak başlıyor

Bir süredir koronavirüs önlemleri kapsamında umre ziyaretlerinin yasak olmasına yönelik Suudi Arabistan rejiminden açıklama geldi. Yapılan açıklamada 6 aydır durdurulan umre ziyaretlerine kademeli olarak izin verileceği belirtildi.

Umre Ziyaretleri Başlıyor
Koronavirüs önlemleri kapsamında yaklaşık 6 aydır olarak kapalı olan umre ziyaretlerinin Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamaya göre kademeli olarak başlayacağı ifade edildi. Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndaki bir kaynak tarafından aktarılan bilgilerde ülke ve dünya genelinde koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında yaşanan gelişmelere paralel olarak yetkili makamların sağladıkları raporlara dayanarak umre ziyaretlerini kademeli olarak yeniden başlatmak için plan hazırlandığı ifade edildi.

 

Söz konusu kaynak, umreyi kademeli olarak yeniden başlatma planının hayata geçirilmesinin ise salgın ile gelişmelere dayandığını da açıkladı. Suudi Arabistan merkezli Ukaz gazetesinden ise İçişleri Bakanlığı’ndan umre kapsamında ilk olarak yurt içinden sınırlı sayıda ziyaret alınacağı belirtildi. Umre yapmak isteyen kimselerin ise koronavirüse karşı gerekli belgeleri ve şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Hac Bakanlığı’nın umrenin kademeli olarak başlatılması için ilgili detayları ve koşulları da önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağı belirtildi.

 

Umre ve Hac İçin Yasak Gelmişti.
Her sene milyonlarca Müslümanın hac ibadetlerini yerine getirmek için bulunduğu Arabistan’a 2020 yılında salgın nedeniyle kısıtlama getirilmişti. Alınan karar kapsamında umre ziyaretleri yasaklanmış ve bazı ülkeler Arabistan’ın kararını beklemeden kendi yurttaşlarına hac ziyaretlerine yasaklama getirmişti. Dünyanın en çok Müslüman nüfusunun bulunduğu ülke olan Endonezya, hac ziyaretlerine izin verilmeyeceğini ve bu yıl yapılacak haccın seneye ertelendiğini bildirmişti. Diğer yandan Malezya, Senegal ve Singapur gibi ülkeler de önceden yasak kararı almıştı. Arabistan’ın yaptığı açıklama sonrasında ise tüm ülkelere hac ziyaretleri yasaklanmış, kısa süre sonra Arabistan kendi halkına da umre ve hac ziyaretlerini yasaklamıştı.