Van Gogh'un Tablosu 1,6 Milyon Euro'ya Alıcı Buldu

Van Gogh'un Tablosu 1,6 Milyon Euro'ya Alıcı Buldu

Ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un “Kadın Başı” isimli tablosu 1,6 milyon Euro’ya alıcı buldu. Hollanda’nın Den Bosch kentindeki Noordbrabants Müzesi yapılan müzayedede ressamın tablosuna rekor fiyatla sahip oldu.

Doğduğu Topraklara Döndü

Noordbrabants Müzesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Van Gogh’un Noordbrabants eyaletinde doğduğu ve yaşamının bir bölümünü de bu kentte geçirdiği vurgulandı. Çok uzun süredir bir Van Gogh tablosunun peşinde olduklarını açıklayan müze yetkilileri, sonunda Londra’daki bir müzayededen “Kadın Başı” isimli tabloyu 1,6 milyon Euro’ya satın aldıklarını açıkladılar. Müze yetkilileri, tablonun doğduğu topraklara getirileceği için çok mutlu olduklarını ifade ederlerken, köylü bir kadının portresi olan “Kadın Başı” tablosunun da tahmini olarak 1884 ile 1885 yılları arasında Brabant eyaletinde bulunan Nuenen köyünde yapıldığı söylendi.

Mart Ayında Sevenleriyle Buluşacak

Tablonun, önümüzdeki Mart ayından itibaren sanat severler ile buluşacağını açıklayan müze yetkilileri, tablonun gelişi nedeniyle çok kısa bir süre, 6 Eylül’e kadar ziyaretçilere açık olacağını da bildirdi. Bu sayede hemen tabloyu görmek isteyenler de çok beklemeden tabloyu görebilecekler. Londra’daki müzayede evi tarafından 2,5 milyon Euro istenmesine rağmen, 1,6 milyon Euro gibi bir bedelle satın alınan tablo, kalıcı olarak Noordbrabants Müzesi’nde sergilenecek.

1853 tarihinde Hollanda’da doğan Vincent Van Gogh, modern resmin kurucu isimleri arasında yer alıyor. 28 yaş gibi resim için çok geç sayılan bir yaşta resim yapmaya başlayan ve kısa ömründe 2100 civarında çalışma yapabilen Van Gogh’un tüm yaşamı ise büyük yoksulluk içinde geçti. Yaşarken sadece 2 tablosunu satmayı başarabilen ressam, bu tablolardan birisini de sadece bir şişe içki fiyatına satabilmişti. İntihar ederek yaşamına son veren Van Gogh, ölümünden sonra tabloları milyonlar ile alıcı buluyor.