Vuhan'dan önemli koronavirüs uyarısı geldi

Vuhan'dan önemli koronavirüs uyarısı geldi

Tüm dünyayı etkileyen ve pek çok vefata neden olan koronavirüs ile ilgili Çin’in Vuhan kentinde yeni bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonucunda kentte bulunan kedilerden yüzde 10 ila 15’inde koronavirüs tespit edildi.

Hayvanlarda Virüs Çıktı

Dünyayı tüm şiddeti ile etkilemeye devam eden koronavirüs ile ilgili, salgının başladığı bölge olan Vuhan’ın önemli bir uyarı geldi. Vuhan’daki virüs ile yapılan araştırmalarda virüsün hayvanlarda da yüksek şekilde bulaştığı tespit edildi. Vuhan’da bulunan Huazhong Tarım Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonuçlarına göre virüsün hayvanlarda bulaşma ve yayılma seyrinin sanılandan daha yüksek olduğunu gösterdi.

Ocak ve Mart ayları arasında Vuhan’da sokakta yaşayan 100’den fazla kediden alınan kan testi örneklerinde, hayvanların virüsü insanlardan kaptıkları ifade edildi. Çalışma kapsamında kan örneği alınmış olan kedilerin ortalama yüzde 15’inde covid19, ortalama yüzde 10’unda ise Sars-Cov2 antikorlara rastlanıldı. En çok antikora sahip olan 3 kediye ise koronavirüse yakalanmış bir kişinin sahip olduğu belirtildi.

Evcil Hayvan Sahipleri Dikkat Etmeli

Sokakta ve evde yaşayan hayvanlara karşı sahipleri virüs kapmamaları için çok dikkatli olmaları gerekiyor. Araştırmacılar, hastalığın hem yayılmasını engellemek hem de hayvanların virüsten etkilenmemesi için, koronavirüse yakalananların kendilerinizi izole etmeleri gerektiğini vurguladılar. Araştırma kapsamında Sars-Cov-2 kapsamında enfekte olmuş kedilerden hiçbirinin semptom göstermediğini ama yine de virüsün evcil hayvanlar için de ölümcül olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Bunun yanında araştırmacılar Sars-Cov 2’nin solunum damlacıkları ile kediler arasında da bulaştığını ifade ettiler. Araştırma henüz sonuçlanmamış olsa da, bu türden bir mekanizmanın türler arasında virüs yayıp yaymadıklarını öğrenmek amacıyla daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyorlar. Ayrıca evcil hayvan sahiplerini de eğer virüs kapmışlarsa mutlaka evcil hayvanlardan uzak durma yönünde uyarıyorlar.