Yunan Başbakan Miçotakis Türkiye ile görüşebiliriz

Yunan Başbakan Miçotakis Türkiye ile görüşebiliriz

Bir süredir Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimlere Yunan tarafından sakinleşme adımları geldi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, son gelinen noktanın devam etmesi halinde Türkiye ile görüşme yapabileceklerini ve ikili ilişkilerde de fırsat görülebileceğini belirtti.

“Görüşmeye Hazırız”
Uzun bir süredir Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan gerilimi yaşanırken, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten gerilimi azaltacak açıklamalar geldi. Economist dergisinin düzenlediği konferansa katılan başbakan Miçotakis, mevcut iklimin aynı şekilde devam etmesi durumunda Türkiye ile görüşmelere açık olduklarını belirtti.
Miçotakis konuşmasında Doğu Akdeniz’deki gerilime değindi ve asıl önemli noktanın Doğu Akdeniz’deki güvenliği sağlamak olduğunu belirten başbakan, bu konuya odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca Miçotakis, Yunanistan’ın en baştan beri deniz yetki alanlarının belirlenmesi için keşif görüşmelerinden yana olduklarını belirtirken, uzun yıllardır yapılan görüşmelerden bir türlü sonuç alınamadığını anımsattı. Eğer bir anlaşma sağlanamazsa, bu durumda konuyu Uluslararası Adalet Divanı’na götürmeye hazır olduklarına da vurgu yapan Miçotakis, divanın alacağı karara da her iki tarafın riayet etmesi gerektiğini ifade etti.

 

“Türkiye’ye Yaptırım İstemiyorum”
Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye olası bir yaptırım uygulamasına yönelik açıklamalarda bulunan Miçotakis, “Avrupa’nın bu şekilde adım atmasını isteyecek en son kişiyim,” sözlerini kullandı. Fakat Avrupa’nın bu durumda Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a destek vereceğini de belirtti.

 

Son zamanlarda Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp görüşmediği de kendisine sorulduğunda Miçotakis, kendilerinin doğrudan görüşmediklerini ama danışmanlarının daimi olarak iletişim içinde bulunduklarını söyledi. “Bu şekilde devam edersek, keşif görüşmelerine bir an önce başlamaya hazırım,” diye konuyla ilgili olumlu tutumunu söyledi.

 

Ayrıca Yunan Başbakan, Yavuz Sondaj Gemisi’nin Kıbrıs açıklarında yeni bir NAVTEX yayınlamasını da kaygıyla karşıladığını ancak hâlâ ikili ilişkilerde durumu düzeltmek için “fırsat penceresi” görmüş olduğunu açıkladı.