Yunan mahkemesinden "Altın Şafak" kararı! Suç örgütü ilan edildi

Yunan mahkemesinden "Altın Şafak" kararı! Suç örgütü ilan edildi

2015'ten beri devam eden mahkemede Altın Şafak Partisi ile ilgili karar çıktı. Yunan halkının merakla beklediği mahkemenin sonucunda Altın Şafak suç örgütü ilan edildi.

Mahkeme Altın Şafak Partisini Suç Örgütü İlan Etti

2013 yılında Rapçi Pavlaos Fitasas'ın Altın Şafak partisine üye olan Yorgo Rupakias tarafından öldürülmesinin ardından, 2015 yılında Altın Şafak partisinin lideri Nikos Mihaloliakos ve diğer mülletvekillerinin suç örgütü kurmak adı altında yargılanmaya başladığı davadan sonuç çıktı. Uzun süredir devam eden davanın mahkemesinde ırkçı parti Altın Şafak suç örgütü olarak kabul edildi. Altın Şafak partisi üyeleri cinayet için komplo kurmak, silah bulundurmak ve şiddet gibi suçlardan yargılanarak, suç örgütü ilan edildi.

Yunanistan'da uzun zamandır beklenen kararın çıkacağı saatlerde inanılmaz bir atmosfer oluştu. Kararı heyecanle bekleyen birçok insan adliye binasının önüne yığıldı. Mahkeme çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı.

Atina'da Sol Gruplar Protesto Gerçekleştirdi

Mahkemenin görüleceğin saatlerde faşizm karşıtı birçok grup adliyenin önüne gelerek, mahkeme sonrası protestoda bulundu.

Yunanistandaki işçi sendikaları, sol sosyalist gruplar, sanatçılar, anarşistler, yazarlar, gazateciler mahkeme saatinde adliyenin önünde toplandı. Altın Şafak partisinin ırkçı olduğunu düşünen bu kesim mahkemeden çıkacak kararı heyecanla bekledi Adiye binasının önüne SYRİZA parti ve eski başkan Aleksis Çipras'ın gelmesi de dikkat çekti.

Adliyenin önünde toplanan yaklaşık 25 bin kişi Altın Şafak partisini protesto etti. Göstericiler "Kahrolsun Faşizm" ve "Naziler Hapishaneye" şeklinde sloganlar attı. Adiyenin etrafında konumlanmış olan 2 bin kusür polisten bir kısmı göstericilere müdahale etti. Tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz ile göstericileri püskürten polis, güvenliği kontrol altına aldı.