Yunan Vekil: Türkiye Süper Güç

Yunan Vekil: Türkiye Süper Güç

Yunan milletvekili Liana Kanelli’nin katıldığı bir programda sarf ettiği sözler dikkat çekti. “Erdoğan stratejik bir akıl, Türkiye ise bölgesel bir süper güç,”

“Kimse Yunan Çıkarları İçin Ölmüyor”

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) milletvekili Liana Kanelli tarafından SKAİ kanalında katıldığı televizyon programında ilginç açıklamalar geldi. Doğu Akdeniz eksenli geçen televizyon programında, Kanelli Türkiye ile ilgili ilginç açıklamalar yaptı. Ayrıca Kanelli, Doğu Akdeniz’de yaşanan olaylar ile ilgili Fransa’ya Yunanistan’ın güvenmesinin hata olduğunu belirtti. Sözlerine “kimse bizi sevdiği için Yunanistan’a gelmiyor, kimse Yunan çıkarları için ölmüyor,” şeklinde devam eden Kanelli böylece Fransa’nın desteğini alarak herhangi bir girişimde bulunmanın hata olacağından bahsetti. Bu konuyla ilgili “Bazı kesimler Yunanistan, Fransa ittifakı için slogan atıyor. Zamanında da Fransa Cumhurbaşkanı d’Estaing’ın buraya gelmesi için yolundaki ağaçları kesiyorduk,” şeklinde konuştu.

“Türkiye Bölgesel Süper Güç”

Kanelli katıldığı programda ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında da saptamalarda bulundu. Erdoğan’ı Türkiye’nin çıkarlarına sahip çıkan birisi olarak dile getiren Kanelli sözlerine; “bence iki ciddi iletişim yanlışlığı oldu. Erdoğan sultan, Erdoğan şu, Erdoğan bu. Ancak Erdoğan 20 yıldan beri içeride ve dışarıda sürekli stratejik hamleler yaparak iktidarda olmayı başaran birisi. Türkiye bölgesel bir süper güçtür, buna kimsenin itirazı olamaz. Türkiye’nin süper güç olmasını ise NATO sağladıi,” diye devam etti.

Kanelli ayrıca pazarlıkların nasıl yapılacağına dair gözlemlerini de paylaştı; “Şimdi pazarlık sonucunda Türkiye’ye 28’inci ya da 27’nci meridyenlerden ne verecekler, hangi paralelden nereleri alacak, asıl yapılması gereken pazarlık bu. Biz Yunanistan’ın adalar ülkesi olduğunu tartışıyoruz ama Yunanistan kabul edelim bir ada ülkesi değildir. Burada asıl mesele Türkiye’yi süper güç haline getiren NATO’nun tutumu olacak.”