Yunanistan en stratejik kurumlarından birisini İsrail'e sattı

Yunanistan en stratejik kurumlarından birisini İsrail'e sattı

Yunanistan’ın en stratejik kuruluşları arasında bulunan Askeri Araç Sanayi (ELVO)’nin İsrail menşeli Plasan kooperatifi tarafından açıklandı. Buna göre Yunanistan’ın askeri malzemelerinin üretimi İsrail’li firmada olacak.

En Stratejik Kurumlardan Birisiydi
Uzun zamandır Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimler ile gündeme gelen Yunanistan’ın, önemli stratejik yapıda olan bir kurumunu sattığı öğrenildi. Merkezi Selanik’te bulunan Sindos Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve Yunanistan’ın en büyük kuruluşlarından olan Askeri Araç Sanayi (ELVO) düzenlenen açık arttırma sonucunda İsrail’in Plasan kooperatifine satıldı. Satışın haftaya resmiyet kazanması bekleniyorken, özelleştirme sonrasında şirketin yüzde 21’inin kamuya devredileceği açıklandı.

 

Sigorta ve Vergi Gelirleri Artacak
İsrail menşeli kooperatif, şirket için 95 ilâ 135 milyon Euro’luk bir yatırım teklifi sundu. Aynı zamanda yatırımın da 5 yıllık zaman zarfında gerçekleşeceğini duyurdu. Yunanistan’ın bu yatırımın vergi ve sigorta gelirlerinden ise 25 milyon Euro elde edeceği ifade edildi. İsrailli yatırımcılar, Atina yönetimine kademeli olarak 600 kişilik istihdam sözü de verdiler. Diğer yandan Yunanistan’ın ısrarla üzerinde durduğu bir başka konu ise üretimi yapılacak askeri araçlar ve dış piyasaya satılmayacak silahlardan Yunan ordusuna düşük maliyetle satılması için gerekli şartların satış sözleşmesinde yer alması. Buna göre firmanın şartı uygulaması halinde üretilen araç ve silahlar Yunan ordusuna düşük fiyattan satılacak.

 

İsrail’in satın aldığı Yunanistan Araç Endüstrisi, 1972 yılında Staiger Hellas SA olarak kuruldu. Kamyon, traktör ve motor üretmek amacıyla hayata geçirilen firma, Avusturya iştiraki ile birlikte Yunan Devleti’ne devredildikten sonra 1986 yılında Yunanistan Araç Endüstrisi adını alarak faaliyetlerine devam etti. Ağustos 2000’de ise yapılan uluslararası bir ihaleden sonra, hisselerin yönetiminin yüzde 43’ü Mytlineos’a geçti. 2014 yılında ise özel bir tasfiye sistemine alınmıştı.