Yunanistan Meriç Nehri sınırına dev haç dikti

Yunanistan Meriç Nehri sınırına dev haç dikti

Bir süredir Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilimi arttıracak bir adım Yunanistan yönetimi tarafından geldi. Atina yönetimi, Yunanistan ve Türkiye arasındaki sınır bölgesinde yer alan Nea Vissa köyünün yakınına dev bir haç dikti.

Dev Haç Dikildi
Yunanistan’da dün yapılan bir eylem, Türkiye ile mevcut ilişkilerde yeni bir gerilim olarak yorumlandı. Halihazırda Doğu Akdeniz’deki gerilim yaşanan Yunanistan’da, Meriç Nehri sınırına yakın bir bölgede, Nea Vissa köyü yakınında dev haç dikildi. Haçın açılışı ise papazların duaları ile birlikte yapıldı. Haçın ışıklandırılması ise Türkiye’den de görülecek şekilde yapıldı. Askeri ve bölge yetkililerinin de katıldığı tören, papazların dualar etmesi ile devam etti. Özellikle Batı Trakya bölgesinde bulunan Yunan medyası haçın açılışına geniş yer verirken, törende konuşma yapan papazların da “Türkler bunu her gördüğünde bizi anımsayacaklar,” dedikleri öne sürüldü.

 

Yunanistan’da Dini Uygulamalar Artıyor
Öte yandan Yunanistan’da özellikle son yıllarda dinin artış gösterdiği ifade ediliyor. Yunanistan nüfusunun yüzde 90’ını oluşturan kesim kendisini Ortodoks olarak nitelendiriliyor ve yüzde 3’lük bir kesimi de Katolikler oluşturuyor. Atina yönetimi ise geçen yıllarda sosyalist Çipras yönetimi ile birlikte dini ritüellerin kamudan olabildiğince çekilmesine yönelik adımlar atmıştı. Ancak Çipras sonrasında tekrar Yunanistan’da dini vurgular ve söylemler güç kazanıyor.

 

Yunanistan anayasasında da devletin egemen dini olarak vurgulanan Ortodoks uygulamalar yakın zamanda koronavirüs sebebiyle de gündeme gelmişti. Yeni öğretim eğitim yılının açılışında, öğrencilere haç öptüren yetkililer, uygulamanın teorik kısmından öte pratik açısından eleştirilere maruz kalmışlardı. Aynı haçı yüzlerce öğrencinin öpmesi koronavirüsün yaygın olduğu Yunanistan’da tepki çekmiş ve yapılan uygulama eleştirilmişti.

 

Yunanistan’da ayrıca nüfusun yüzde 2’lik kesimini oluşturan Müslümanlar ve Evanjelikler de bulunuyor.