2021 ek ders ücreti ne kadar? Öğretmen ek ders ücreti ücreti hesaplama

2021 ek ders ücreti ne kadar? Öğretmen ek ders ücreti ücreti hesaplama

Covid-19’tan kaynaklı olarak bazı öğretmenlerin eğitime devam edememesi ders açıklarına neden oldu. Bu dönemde öğretmenler ek ders ücreti hesaplama yollarını araştırmaya başladı.

Peki ek ders ücreti hesaplama nasıl yapılır, işte ek ders hesaplama yöntemleri.

Okullar 12 Ekim tarihinde açılıp, pandemiden dolayı yeniden online eğitime geçiş yapılmıştı. Ek derslerin bu dönemde artış göstereceğini düşünmekte olan öğretmenler ek ders ücreti hesaplama yollarını araştırmaya başladı. Ek ders ücret hesaplaması girilen ders sayısı ve branşa göre değişkenlik gösterir.

Ek Ders Ödemeleri Kime Yapılır?

Ek ders ücreti 15 saatlik haftalık ders sınırını geçen öğretmenlere verilen ek ödemedir. Mesleki eğitim merkezleri de dahil olarak örgün eğitim verilmekte olan kurumlarda ders yılı süresince, eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı, ilgili mevzuata göre çalışma günleri dahilinde nöbet görevi verilen öğretmenlere ayrıca haftada üç saati geçmemek üzere ek ders ücreti verileceğinden söz edilmişti. Çalıştığı eğitim kurumunda sosyal kulüp görevine sahip, eğitim kurumunda birçok eğitim ve etkinlikte görev alan eğitmenler ayrıca sınıf öğretmenliği yapanlar ek ders ücreti alabilir. Bu ek ders ücretleri kişinin çalıştığı kuruma göre öğretmene veya eğitmene verilir.

Ek Ders Ücreti Ne Kadar?

Öğretmenlerin merak ettiği konulardan biri de ek ders ücretinin ne kadar olduğudur. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alanlar, meslek dersi öğretmenleri ve genel bilgi eğitmenleri için haftada 15 saat eğitim vermek zorunludur. Haftada 15 saatlik ders süresini aşıp en fazla 25 saate kadar ek derse girebilirler. Öğretmenler ise haftada toplam olarak 40 saate yakın ders verir. Eğer bir branş öğretmeni bir haftada 30 saat ders veriyorsa, buna ek olarak haftada 10 saatte ek ders verebilir. Eğer branş öğretmenin toplam ders saati DYK dışı 30 saati geçerse, DYK ile 40 saati aştığından ek ücreti ödemesi yapılmayacaktır. Bu bağlamda takviye kursu gündüz 36.43 TL, gündüz, sınav görevi, nöbet görevi ve ek dersler 18,22 TL, takviye kursu gece 39, 04 olarak ücretlendirilmekle birlikte yüksek lisans, doktora gibi durumlarda ücretlerde artış yaşanır.