AÖL ilk dönem sınavları ne zaman, sınav tarihleri açıklandı

AÖL ilk dönem sınavları ne zaman, sınav tarihleri açıklandı

Açık öğretim lisesinde okuyan binlerce aday AÖL birinci dönem sınavları ne zaman olacak sorusunu merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada AÖL ilk dönem sınav tarihleri açıklandı.

Açık Öğretim Lisesi 1’inci Dönem Sınavları

Yeni eğitim dönemi içinde salgın şartları nedeniyle en çok tartışılan konuların başında AÖL sınav tarihleri geliyor. Örgün eğitime çeşitli nedenler yüzünden devam edemeyen adayların başvurduğu ve liseyi açıktan okumasına olanak veren açık öğretim liseleri her yıl artan sayıda mezun sayılarını arttırıyorlar. 2020 – 2021 yılında eğitim kayıtlarını tamamlayanlar ise ilk sınavların ne zaman yapılacağını merak ediyorlar. Özellikle salgın yüzünden sınavların yüz yüze mi ya da uzaktan mı yapılacağı ise ayrı bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise açık öğretim lisesi sınavları 5 – 6 Aralık 2020 tarihlerinde yapılacak. Buna göre AÖL sınava giriş belgeleri de sistem üzerinden 2 Aralık tarihinde erişime açılacak.

AÖL Sınavları Nasıl Olacak?

AÖL sınavları nasıl olacak sorusu da öğrenciler tarafından merak ediliyor. Koronavirüs salgının yaygınlaşması ile birlikte pek çok eğitim kurumunda sınavlar da dahil olmak üzere yüz yüze eğitime ara verilmiş ve uzaktan eğitime geçilmişti. Açık öğretim lisesi sınavlarının nasıl yapılacağına yönelik ise henüz MEB’den bir açıklama yapılmadı. MEB’den yapılacak açıklama sonrasında sınavların yüz yüze ya da uzaktan olacak şekilde yapılmasına karar verilecek. Son zamanlarda atılan normalleşme adımları ile birlikte ise AÖL sınavlarının gerekli önlemler alınarak yüz yüze yapılması da ihtimaller arasında bulunuyor.

AÖL Sınavlarında Kaç Soru Bulunuyor?

AÖL sınavları içerik olarak merkezi sisteme tabi olarak düzenleniyor ve tüm adaylara aynı sorular yöneltiliyor. Buna göre her soru 4 seçenekten oluşuyor ve her ders bazında da adayın sınıfına göre 20 soru soruluyor. Her doğru yanıt 5 puan ederken, yanlış yanıtlar ise doğru yanıtları götürmüyor. Sınavların değerlendirilmesinde ise doğru yanıtların puanlaması temel alınıyor ve MEB müfredatına göre belirlenmiş olan geçerlilik puanları uygulanıyor. Adayların, itiraz süreleri boyunca yapılan sınava itiraz etme hakları da bulunuyor.