Ara tatil ne zaman, ara tatil kaç gün sürecek?

Ara tatil ne zaman, ara tatil kaç gün sürecek?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 – 2021 eğitim öğretim yılında okullar iki kez ara tatiller başta olmak üzere toplamda dört kere kapanacaklar.

İlk Ara Tatil Kasım Ayında

Geçen sene okullarda ilk kez uygulanmaya başlayan ara tatil bu yıl da özellikle koronavirüs salgını nedeniyle yapılacak. Buna göre öğrenciler 16 – 20 Kasım 2020 tarihleri arasında toplamda 9 günlük sürecek olan ara tatilde hem dinlenecekler hem de eksikliklerini tamamlama fırsatı bulabilecekler. İlk tatilden sonra ise yarıyıl tatili öğrencileri karşılayacak ve yarıyıl tatili 25 Ocak – 5 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşecek. Öğrenciler için yine ikinci dönem ara tatili uygulaması ise 12 – 16 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşecek. Okulların yaz tatiline girmesi ise 19 Haziran 2021 tarihinde olacak. Bu tarihte okulların tatil edilmesi ile birlikte 11 haftalık yaz tatili uygulaması da başlayacak.

Geçen sene ilk kez uygulanmaya başlayan ara tatil uygulaması, bu dönem virüs tedbirleri kapsamında çok daha önemli görülüyor. Çünkü özellikle birinci sınıflar için yüz yüze eğitimin başlamasının ardından öğrencilerin dinlenmeleri ve eksikliklerini de gidermeleri amacıyla ara tatil uygulamasının tekrar yapılmasına karar verildi.

Okullar Yüz Yüze Açılıyor

Öte yandan MEB tarafından yapılan açıklamada birinci sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlayacaklar. Buna göre 1’inci sınıflar ilk hafta bir gün ikinci hafta ise iki gün okula gitmek durumdalar. Kontrollü ve aşamalı bir şekilde öğrencilerin yüz yüze eğitimlerinin başlayacağının açıklanması sonrasında birinci sınıf öğrencileri okula başlamaya hazırlanırken, diğer sınıfta olanlar için en azından şimdilik yüz yüze eğitim bulunmuyor.