Ara tatil ne zaman olacak, ara tatil takvimi

Ara tatil ne zaman olacak, ara tatil takvimi

Milyonlarca ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi ara tatilin ne zaman olacağını ve olduğunda kaç gün süreceğini merak ediyorlar. Bir taraftan uzaktan eğitim devam ederken, ara tatilin hangi koşullarda uygulanacağında da büyük bir merak söz konusu.

Ara Tatil Ne Zaman?

Daha önceden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada eğitim öğretim takvimi açıklanmış ve bu takvim temel alındığında, ilk kez geçen sene uygulanan ve öğrencilerin dinlenme imkânı bulmaları için gündeme getirilmiş olan ara tatil uygulaması, bu sene de özellikle koronavirüs salgını yüzünden tekrar uygulanacak. İlgili takvime göre birinci dönem ara tatili 16 Kasım tarihinde başlayacak ve 20 Kasım tarihine kadar sürecek. Hafta sonu tatili ile birlikte öğrenciler bu kapsamda bir hafta dinlenme imkânı bulacaklar. Aynı zamanda yarı yıl tatili de 25 Ocak 2021 tarihinde başlayacak ve 2 Şubat 2021 tarihine kadar devam edecek. İkinci dönemde de yine öğrencileri ara tatil bekliyor olacak. Bu bakımdan 12 Nisan 2021 tarihinde ikinci ara tatil olacak ve 16 Nisan 2021 tarihine kadar ara tatil devam edecek. Eğitim yılı ise 19 Haziran 2021 tarihinde sona erecek ve öğrenciler 11 hafta sürecek olan yaz tatiline başlayacaklar.

Ara Tatil Olmayacak mı?

Öte yandan basında bu yıl koronavirüs salgını yüzünden ara tatilin yapılmayacağına dair haberler çıkıyor. Özellikle eğitim programından, uzaktan eğitim sürecinde çok fazla aksama yaşandığı için geri kalmak istemeyen MEB, bu bakımdan ara tatil uygulamasını bu sene uygulamayabilir. Normal koşullarda Kasım’ın ilk iki haftasında bir yazılı sınav yapılıyordu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, daha önce yaptığı bir açıklamada sınavların yüz yüze olacağını söylemişti ancak sınavların ne zaman yapılacağına dair herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Bu bakımdan ara tatile kadar sınavlar yapılırsa, geriye kalacak olan 3 hafta öğrencilerin derslerinde verim almaları için yetip yetmeyeceği de yine merak ediliyor. Yönetmelik kapsamında bir dönemde en az iki yazılı sınav yapılması gerekiyor. Bu durumda derslikler sınav yapılması için yeterli olmayacak gibi görünüyor ve bu yüzden ara tatil uygulamasının nasıl olacağına yönelik de MEB’den açıklama bekleniyor.