AUZEF sınavları ne zaman? AUZEF ders geçme notu nasıl hesaplanır?

AUZEF sınavları ne zaman? AUZEF ders geçme notu nasıl hesaplanır?

2020 AUZEF güz dönemi vize sınavları yaklaşıyor ve adaylar sınavdan nasıl geçeceklerini merak ediyorlar. Aynı zamanda AUZEF not hesaplaması da derslerden geçmek için önemli olduğu için adaylar tarafından not hesaplamasının nasıl yapılacağı da merak konusu.

AUZEF Sınavları Ne Zaman?

AUZEF güz dönemi vize sınavları 21 – 29 Kasım 2020 arasında yapılacak. İstanbul Üniversitesi’nden yapılan açıklamada 21 Kasım 2020 tarihinde başlayacak olan sınavlar 29 Kasım saat 23.59’a kadar devam edecekler. Sınavlar ise koronavirüs tedbirleri kapsamında online yapılacak. AUZEF sınavlarının yapılması esnasında adaylar internet üzerinden çevirimiçi olarak sorulara yanıt verecekler.

AUZEF Ders Geçme Notu Nasıl Hesaplanır?

AUZEF geçme notu hesaplama ile adaylar derslerden aldıkları geçme notlarını öğrenebiliyorlar. Uzaktan eğitimin en çok tercih edilen okullarından olan İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi sınavları online olarak yapılıyor ve pek çok öğrenci sınavlara katılıyorlar. Notların hesaplanmasında ise ağırlıklı not ortalaması ANO ve Ağırlıklı Genel Not Ortalaması AGNO temel alınıyor. Bu notlar öğrencilerin geçmesini ya da hangi derslerden kaldıklarını ifade ediyorlar. İkisinin alınacak ortalaması ile not hesaplaması yapılıyor.

Ağırlıklı Not Ortalaması ve Ağırlıklı Genel Not Ortalaması Nedir?

Ağırlıklı not ortalaması öğrencinin ilgili yarıyıl içinde almış olduğu derslerin ağırlıklı ortalaması olarak öne çıkmaktadır. ANO hesaplaması her öğrenci ve her yarıyıl için ayrı şekilde hesaplanmaktadır. ANO hesaplaması yapılırken, öğrencinin ilgili yarıyılda almış olduğu derslerin her birisinde elde etmiş olduğu harf notlarının dörtlük sistemdeki karşılıkları bu derslerin kredi saatleri ile çarpılmaktadır. Elde edilen sonuçlar ise toplanmaktadır ve toplam sonuç da söz konusu derslerin kredi saatleri toplamına bölünerek ANO elde edilmiş olur. ANO hesaplaması her yarıyıl için ayrı ayrı yapılır ve yarıyıla özgü ortalama değerdir. Bu yüzden her yarıyıla özgü ANO’lar bulunmaktadır.

Ağırlıklı genel not ortalaması AGNO ise öğrencinin ilk yarıyıldan itibaren almış olduğu tüm derslerdeki notları ifade etmektedir. Bu notlar, derslere ait kredi saatleri ile ayrıca çarpılmakta ve elde edilen çarpımlar da toplanarak tüm derslerin kredi saatlerinin toplamına bölünerek AGNO elde edilmektedir.