BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak

BİLSEM sonuçları ne zaman açıklanacak

BİLSEM sonuçlarının açıklanması koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmişti. Konuyla ilgili MEB’den yapılan yeni açıklamaya göre sonuçlar 14 Ekim’de açıklanacak.

14 Ekim’de Sonuçlar Açıklanıyor

İlkokullarda sınav ile tespit edilmiş özel yetenekli öğrencilerin devlete bağlı bulunan özel eğitim kurumlarında eğitim görmelerine olanak sağlayacak olan BİLSEM sonuçlarının açıklanmasına koronavirüs salgını gerekçesi ile ara verilmişti. Ancak grup tarama yöntemiyle ilkokullarda özel yetenekli öğrenciler için yapılan Türkiye geneli BİLSEM sınavlarına 5 Eylül 2020 tarihinden itibaren tekrar başlanıyor. Buna göre 11 Ekim’e kadar grup tarama sınavları devam edecek.

Grup tarama sınavlarının tekrar başlamasının ardından sonuçlarının da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Ekim 2020 tarihinde MEB resmi internet sitesinden açıklanması bekleniyor. Grup tarama uygulama sınavı sonuçlarına itiraz etmek isteyenler ise sınavla ilgili itirazlarını 16 Ekim ve 22 Ekim tarihleri arasında yapabilecekler. Bireysel bazda değerlendirme randevuları ise 2 Kasım ve 6 Kasım tarihleri aralığında verilmesi planlanıyor.

BİLSEM’e Başvuru Nasıl Yapılır?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçmek amacıyla yapılan BİLSEM sınavı, her yıl belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Buna göre ilkokul 1, 2, ve 3’üncü sınıf düzeyinde olan öğrenciler tablet üzerinden dijital şekilde sınava girmektedirler. Sınava 2017 yılına kadar bireysel olarak başvuru yapılmamasına karşılık bu tarihten sonraki dönemlerde bireysel başvurular alınmaya başlandı. Buna göre velilerin sınav ücretlerini yatırmalarından sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmalarını talep etmeleri gerekiyor. Gözlem formu, sınıf öğretmenleri tarafından hazırlanmakta ve aday öğrencinin BİLSEM sınavına alınması gerektiğini açıklayan formdan oluşmakta ve daha sonra grup tarama sınavına alınan öğrenciler bu sınavdan da başarılı olmaları halinde bireysel değerlendirmeye alınmaktadırlar.