Binlerce kontenjan boş kaldı, YKS ek yerleştirme ne zaman?

Binlerce kontenjan boş kaldı, YKS ek yerleştirme ne zaman?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından pek çok öğrenci üniversiteye adım atarken, pek çok bölüm de boş kaldı. YKS sonuçları kapsamında bu sene 838.221 kontenjan açılmışken, kontenjan doluluğu sadece 781.165 kişi olabildi.

Ek Yerleştirme Tarihi Ne Zaman?

Henüz üniversiteye yerleşmemiş ve tercihte bulunmamış öğrenciler için ek tercihler merakla bekleniyor. Ek yerleştirme için herhangi bir açıklama henüz ÖSYM’den gelmemiş olmasına rağmen, önümüzdeki haftalarda ek yerleştirme hakkının tanınacağı tahmin ediliyor.

Koronavirüs salgını yüzünden kesintiye uğrayan sınav süreci göz önünde tutulduğunda ek yerleştirme kılavuzunun bu hafta içinde yayınlanması bekleniyor. Geçen sene 19 Ağustos ve 23 Ağustos tarihlerinde üniversite kayıtları yapılmış ve ek yerleştirmeye yönelik kılavuz ve tercihler de 4 Eylül tarihinde başlamıştı. Bu sene ise sürecin daha kısa sürmesi bekleniyor çünkü YÖK takvimine göre 1 Ekim 2020 tarihinde üniversitelerin eğitim takvimleri başlayacak. Buna göre ek yerleştirme kapsamında tercih edilecek binlerce kontenjan bulunuyor. ÖSYM’nin 2020 YKS yerleştirme sonuçlarına yönelik paylaştığı veriler ise şu şekilde; üniversiteye yerleşmiş toplam öğrenci sayısı 781 bin 165, 4 yıllık bölümlere yerleşen öğrenci sayısı 431 bin 380, 2 yıllık bölümlere yerleşmiş öğrenci sayısı 349 bin 885, devlet üniversitelerinde kalan boş kontenjan sayısı 11 bin 749, vakıf üniversitelerinde boş kontenjan sayısı ise 10 bin 578 olarak belirlendi.

Ek Yerleştirme Tercih Kuralları

Adayların ek yerleştirme hakkından yararlanmaları için, asıl merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmaları gerekiyor. Başka bir bölüme yerleştirmesi olmuş adaylar ek yerleştirmeden yararlanamamaktadır. Ek yerleştirme için ayrıca belirtilen başvuru ücretinin de ödenmesi gerekiyor. Başvuru ücreti kılavuz ile birlikte açıklık kazanacak.